Oprah Winfreyová, která v lednu oslavila své pětašedesátiny, je populární nejen v rodných Spojených státech. Její talkshow byla vysílána ve 140 zemích světa, živý rozhovor, který v roce 1993 vedla se zpěvákem Michaelem Jacksonem na jeho ranči Neverland, na celém světě sledovalo na devadesát milionů diváků. Interview bylo tehdy prvním setkáním umělce s tiskem po čtrnácti letech, otevřeně v něm hovořil například o svém těžkém dětství či přísném otci.
Velkou pozornost zaznamenal také její největší letošní pořad, kde po zveřejnění dokumentace Leaving Neverland Oprah mluvila s jeho autory − dvěma muži, které Jackson údajně v dětství zneužíval. Tomuto tématu (zneužívání dětí všeobecně) moderátorka celou svou kariéru věnuje velkou pozornost, mimo jiné i proto, že v tomto ohledu má bohužel i vlastní zkušenosti. V pouhých devíti letech byla znásilněna bratrancem a později dalšími rodinnými příslušníky, o čemž otevřeně hovořila v jednom ze svých pořadů. Na její počest se dokonce zákonu na ochranu dětí před zneužíváním (v platnost vstoupil v roce 1994) v USA přezdívá "Oprah bill".
Věta, výraz či klišé, které by tuto Američanku stoprocentně vystihly na první pokus, je těžké zvolit. Ať už první afroamerická miliardářka (a navíc žena), původem z chudinských poměrů, velká filantropka či emotivní moderátorka − úspěchů, které Oprah Winfreyová slavila (a dodnes slaví), je celá řada. Na veřejnosti je sice známá především díky svému vystupování v televizi, z toho ale dokázala profitovat a vybudovat vlastní firemní impérium.
Narodila se 29. ledna 1954 v městečku Kosciusko ve státě Mississippi jako nemanželské dítě vojáka Vernona Winfreyho a nezletilé Vernity Leeové. Do šesti let vyrůstala především u babičky, posléze u matky, ve 14 letech se přestěhovala k otci do města Nashville. Jako devatenáctiletá začala moderovat v rádiu a televizi (tehdy byla první Afroameričanka), v roce 1984 převzala ranní show v televizi. Od poloviny osmdesátých let měla vlastní pořad The Oprah Winfrey Show.
Drsné dětství
Právě díky tomu, že Oprah velmi otevřeně mluví o svém soukromí, těžkém dětství a velmi emotivně reaguje i na příběhy slabých a chudých, je mezi Američany velmi oblíbená. Dokážou se s ní identifikovat, jejich problémy jsou mnohdy podobné (moderátorka například veřejně vysvětlovala své snahy zhubnout, a dokonce dělá i reklamu na jeden dietní program).
Jako malé dítě to Oprah neměla snadné. Vyrůstala v polovině padesátých let v městečku Kosciusko ve státě Mississippi a tam v té době nejenže ještě panovala rasová segregace, Oprah byla navíc nemanželské dítě vojáka Vernona Winfreyho a nezletilé Vernity Leeové. V jejím rodném listě přitom stálo jméno trochu odlišné − Orpah, podle biblické postavy v knize Rút. Nikdo to ale neuměl vyslovit, a tak se rodina nakonec rozhodla písmena přehodit.
Do svých šesti let dívka vyrůstala u babičky Hattie Mae Leeové, která měla prasečí farmu. Žily ve velmi chudých poměrech, Oprah prý často musela nosit šaty ušité z pytlů na brambory. Babička ji sice rychle naučila číst (prý již ve třech letech) a chodila s ní do kostela. Tam Oprah bodovala svou plynulou recitací biblických veršů, ostatní jí kvůli tomu přezdívali The Preacher. Velké naděje do budoucnosti své vnučky ale Hattie očividně nevkládala. Za největší štěstí prý považovala, kdyby dostala práci jako služebná. "Jen doufám, že se dostaneš k nějakým dobrým bílým lidem, kteří se k tobě budou chovat dobře a budou fér," řekla jí prý jednou.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později