Lídři českého sázkového trhu, společnosti Tipsport a Fortuna, se dočkali nemilé návštěvy. Zavítali k nim lidé z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. "Mohu potvrdit, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil správní řízení, které se týká možného protisoutěžního jednání mezi sázkovými kancelářemi. U podezřelých soutěžitelů byla provedena místní šetření," uvedl na dotaz týdeníku Ekonom mluvčí úřadu Martin Švanda.
Čeho se údajný kartel týká, mluvčí dál odmítl prozradit. Stejně skoupí byli i zástupci jednotlivých kanceláří. "Můžeme potvrdit, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže u nás provedl místní šetření. Samozřejmě jsme úřadu vyšli a vycházíme v rámci správního řízení plně vstříc, aktivně s ním spolupracujeme a předpokládáme rychlé uzavření této záležitosti a věříme v něj," řekl mluvčí Tipsportu Václav Sochor. Podrobnosti však nesdělil.
Trochu ostřeji reagoval zástupce Fortuny. "Můžeme potvrdit, že s naší společností bylo zahájeno správní řízení ze strany UOHS. Jeho účelem je prošetření podezření z porušování hospodářské soutěže, které je dle našeho názoru zcela neopodstatněné a uměle vykonstruované," řekl mluvčí Petr Šrain. Více ale také uvést nechtěl.
Faktem je, že oba klíčoví hráči na trhu kurzového sázení v Česku letos v únoru prakticky ve stejný čas zrušili manipulační poplatek ze sázek na pobočkách, hlavně kvůli zahraniční webové konkurenci. Nejprve Tipsport, Fortuna udělala stejný krok den poté.
Za Tipsportem (a přidruženou kanceláří Chance) je několik podnikatelů v čele s Vratislavem Randou. Za rok 2017 skupina utržila 55 miliard a vydělala 1,1 miliardy korun. Fortuna je součástí holdingu Fortuna Entertainment Group, jemuž vládne skupina Penta. Za rok 2017 přijala sázky v přepočtu za 52,6 miliardy korun, zisk byl 395 milionů korun.
Rafaj potřebuje úspěch
Vedle samotného šetření sázkových kanceláří je zajímavé i dění u regulátora. Šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj je v těžké defenzivě kvůli kauze mýtného tendru. V březnu policie zasahovala na ÚOHS i u Rafaje v domě a zabavila mu dokumenty i peníze. Rafaj se podle policie stýkal v hotelu s druhým mužem ANO Jaroslavem Faltýnkem a řešili právě mýto. Premiér Andrej Babiš prohlásil, že pokud bude Rafaj obviněn, měl by rezignovat.
Kritika Rafaje ale nekončí kauzou mýta, oponenti mu už déle vytýkají, že na úřadě není dost aktivní. Například exministr spravedlnosti Robert Pelikán ho roky kritizuje za malý elán v odhalování kartelů a za udělování nízkých pokut. "Kromě toho, že pro tuto funkci nemá erudici, jsem sledoval i to, co úřad pod jeho vedením dělal, a podle mě to bylo v rozporu s tím, co by podle mě úřad s těmito úkoly dělat měl," prohlásil minulý měsíc Pelikán.
Rafajovi neprospěla ani nekonečná kauza údajného kartelu stavebních firem. Kartel se měl stát už mezi lety 2006 a 2008. V roce 2016 antimonopolní úřad uložil Skansce a dalším firmám rekordní pokutu 1,66 miliardy korun, ale po soudních prohrách se letos v únoru případ zase vrátil na ÚOHS k novému posouzení.
Neuběhly však ani dva měsíce a úřad otevírá šetření kartelu dalších velkých firem. Jaké důkazy má, však zatím říct nechce: "Je mi líto, ale vzhledem k počáteční fázi správního řízení nemohu sdělovat další podrobnosti," odpověděl mluvčí Švanda.