S úsměvem o sobě režisér, scenárista, producent, ale také podnikatel Rudolf Havlík říká, že procestoval celý svět. Původní profesí grafik před dvaceti lety navrhoval oblečení a pak si je nechával v Asii šít. Poznal Čínu v době, kdy ji Evropa ještě neobjevila.

Nyní zase cestuje jako filmař. Je totiž autorem, režisérem i průvodcem přírodopisně-cestopisného cyklu Na vlastní nohy, který vysílá Česká televize. "Aktuálně připravuji novou 13dílnou řadu. Pojedeme točit do míst, o kterých jsem četl jako dítě a teď o nich budu moct vyprávět," říká Havlík. Jeho ambicí je ukázat divákům, že ne vše je tak, jak věří.

Příkladem je třeba Čína, kde má filmař přátele, kde podrobně poznal, jak lidé žijí a pracují. Chápe kritiku, že kopírují značky a zaměstnávají děti, ale… "Mělo by nás zajímat proč. Já jsem třeba továrny s dětmi zavíral, pak jsem zjistil, že finanční příspěvek dětí byl jediný, který ta rodina měla."

Vadí mu jednoduchá řešení a paušalizování. V Evropě se třeba moc neví, že značkové koncerny si nechávají v Číně pálit svůj textil, aby nedevalvovaly zboží. "Existují tam celá města, kde se jenom spalují hadry, které si nekoupíme. Je to strašidelné − jako ve filmu Ocelové město. K nebi se neustále valí horda černého kouře. Čínu neobhajuji: vím, kolik špatných věcí se tam děje, ale za některé průšvihy můžeme sami."

Indie: Za bídu a smrt může nevzdělanost

jarvis_5cac7b68498ec2457185761c.jpeg
Foto: archiv Rudolfa Havlíka

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.