S úsměvem o sobě režisér, scenárista, producent, ale také podnikatel Rudolf Havlík říká, že procestoval celý svět. Původní profesí grafik před dvaceti lety navrhoval oblečení a pak si je nechával v Asii šít. Poznal Čínu v době, kdy ji Evropa ještě neobjevila.
Nyní zase cestuje jako filmař. Je totiž autorem, režisérem i průvodcem přírodopisně-cestopisného cyklu Na vlastní nohy, který vysílá Česká televize. "Aktuálně připravuji novou 13dílnou řadu. Pojedeme točit do míst, o kterých jsem četl jako dítě a teď o nich budu moct vyprávět," říká Havlík. Jeho ambicí je ukázat divákům, že ne vše je tak, jak věří.
Příkladem je třeba Čína, kde má filmař přátele, kde podrobně poznal, jak lidé žijí a pracují. Chápe kritiku, že kopírují značky a zaměstnávají děti, ale… "Mělo by nás zajímat proč. Já jsem třeba továrny s dětmi zavíral, pak jsem zjistil, že finanční příspěvek dětí byl jediný, který ta rodina měla."
Vadí mu jednoduchá řešení a paušalizování. V Evropě se třeba moc neví, že značkové koncerny si nechávají v Číně pálit svůj textil, aby nedevalvovaly zboží. "Existují tam celá města, kde se jenom spalují hadry, které si nekoupíme. Je to strašidelné − jako ve filmu Ocelové město. K nebi se neustále valí horda černého kouře. Čínu neobhajuji: vím, kolik špatných věcí se tam děje, ale za některé průšvihy můžeme sami."
Indie: Za bídu a smrt může nevzdělanost
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později