Don Quijote bojoval s větrnými mlýny. Americký prezident Donald Trump bojuje s obchodními schodky. Obě bitvy jsou absurdní, ale ta Quijotova alespoň vyvěrala z idealismu. Ta Trumpova se utápí v rozlícené nevědomosti.
Před nedávnem bylo oznámeno, že americký mezinárodní schodek v oblasti zboží a služeb se prohloubil na 621 miliard dolarů, a to navzdory Trumpovu slibu, že tvrdá obchodní politika vůči Kanadě, Mexiku, Evropě a Číně deficit sníží. Trump se domnívá, že obchodní schodek USA je výsledkem nefér praktik amerických protějšků. Zavázal se, že s nimi skoncuje a vyjedná se zmíněnými zeměmi spravedlivější obchodní dohody.
Americký obchodní schodek však není ukazatelem nefér praktik ostatních a Trumpovo jednání jeho růst nezvrátí. Deficit je spíše měřítkem makroekonomické nerovnováhy, kterou ještě prohloubila samotná Trumpova politika − zejména daňové škrty z roku 2017. Jeho přetrvávání − ba i jeho prohlubování − by plně předpověděl každý, kdo absolvoval i druhý týden kurzu mezinárodní makroekonomie.
Vezměme si jednotlivce, který vydělá částku X a utratí částku Y. Pokládáme-li příjmy tohoto jednotlivce za jeho "vývoz" a výdaje za jeho "dovoz", pak je okamžitě zřejmé, že pokud jsou jeho příjmy vyšší než výdaje, vykazuje daný člověk přebytek vývozu nad dovozem. Schodek pak znamená, že utratí více, než vydělá.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později