Tradiční karty à la Visa či Mastercard, mobilní platby jako Apple Pay nebo Google Pay. Možnosti, jak zaplatit a zároveň se vyhnout nutnosti nosit v peněžence hotovost, se v posledních letech rozšiřují raketovým tempem. Ač je podle odhadů společnosti Mastercard v celosvětovém měřítku až 85 procent transakcí stále prováděno fyzickým předáním mincí či bankovek, na vyspělých trzích je patrný silný trend odklonu od hotových peněz. A především mladší generace a vzdělanější zákazníci začínají jednoznačně dávat přednost "prázdné peněžence". Nejrůznější odborníci včetně zástupců Mezinárodního měnového fondu začínají analyzovat, jaké dopady by další postup tohoto trendu mohl mít.
Nejdále jsou v omezování hotovosti ve Skandinávii. Švédsko, Norsko a Dánsko jsou dlouhodobými lídry tohoto trendu. Švédská koruna v oběhu už představuje pouhé jedno procento hrubého domácího produktu země, to je desetkrát méně než ve zbytku západní Evropy nebo ve Spojených státech. Švédská centrální banka zvažuje možnost zavedení státní kryptoměny a polovina místních obchodů předpokládá, že během následujících šesti let přestane přijímat hotovost.
Podle televize CNBC už více než čtyři tisíce Švédů mají v dlani zabudovaný čip, který jim mimo jiné umožňuje bezhotovostně platit třeba u místních drah. A konečně švédská vláda vytváří strategii, která by umožnila zrušit mince a bankovky do konce příští dekády. Podle loňského průzkumu společnosti Forex Bonuses už nyní tři z pěti transakcí, kdy dva lidé obchodují tváří v tvář, probíhají v zemi bezhotovostně. Podobně jsou na tom i další skandinávské země, zásadní kroky směrem k bezhotovostní ekonomice vykazují i Kanada, Singapur, Belgie nebo Austrálie.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později