Méně bytů než loni se v Praze naposledy prodalo v roce 2012. Tedy v době, kdy se Česko začínalo zotavovat z nejhorší ekonomické recese za poslední desítky let. Celkový počet prodaných nemovitostí se v roce 2018 podle údajů společností Trigema, Central Group a Skanska Reality zastavil na čísle pět tisíc. To je o pět set méně než v roce 2017.
Sestupný trend v prodeji nových bytů v metropoli pokračoval už čtvrtým rokem v řadě. Vedle toho realitní trh zažil výrazný milník: průměrné ceny novostaveb od roku 2017 vzrostly o čtvrtinu a vůbec poprvé překročily hranici 100 tisíc korun za metr čtvereční. Ještě před několika lety tato částka představovala hranici luxusního bydlení.
Infografika: Central Group vede, Ekospol ztrácí
Analýza Trigemy, Skansky a Central Group ukazuje, že silnější z pohledu prodejů byla loni první polovina roku. Během prvních dvou čtvrtletí 2018 se prodalo přes 55 procent z celkového počtu bytů. "Druhou polovinu roku ovlivnila opatření centrální banky a rostoucí úrokové míry z hypoték," vysvětluje zpomalení předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.
Právě krok centrální banky, která od října bankám nakázala nedávat hypotéku lidem s nižšími příjmy, bude mít nejspíš na pražský trh vliv i letos. Že by neměli komu byty prodávat, o to ale developeři nemusí mít obavy. Stále větší podíl nových nemovitostí na trhu v posledních letech skupují investoři. Podle šéfa společnosti Finep Tomáše Pardubického se jejich podíl pohybuje až kolem 40 procent.
Ještě před několika lety se většina bytů prodávala, když byly ve výstavbě. Dnes je 60 až 70 procent nabídky vykoupeno "z papíru".
Jak si vedly v roce 2018 v Praze jednotlivé developerské firmy? Týdeník Ekonom ve spolupráci se serverem Cenovámapa.org sestavil žebříček dvacítky největších developerských společností podle počtu prodaných bytů za loňský rok. Při výpočtech Cenovámapa.org vychází z veřejných ceníků developerů: během roku započítává rezervované byty a zároveň od celkového součtu odečítá ty, které zájemci vrátili zpět developerovi. V minulosti některé developerské společnosti část bytů "prodávaly" dvakrát. Jinak řečeno, započítávaly znovu i prodeje vrácených bytů, čímž uměle navyšovaly statistiky. Právě o tyto nepřesnosti jsou statistiky Cenovámapa.org očištěny.
Vedle toho žebříček zahrnuje i ty byty, které developeři vůbec nezařadili do veřejné nabídky. "Kulminovala poptávka na trhu a developeři často v předprodejích komunikovali s klienty ze svých dřívějších projektů. Každý větší developer má seznamy potenciálních zájemců. Kvůli vysoké poptávce se tak stávalo, že u některých projektů došlo k "předprodeji" řady bytů ještě předtím, než byl projekt oficiálně zařazen do prodeje, a takto prodané byty se již nedostaly do ceníků, které developeři zveřejňují na svých stránkách a které sledujeme i v našich datech a analýzách," vysvětluje šéf serveru Milan Roček.
Vítězové a poražení
Už několikátým rokem v řadě dominuje pražskému developerskému trhu s poměrně výrazným náskokem společnost Central Group Dušana Kunovského s více než 700 prodanými byty. Ani pořadí na dalších místech není nijak překvapivé: v první pětce žebříčku dále figurují známá jména jako Finep (495 bytů), Skanska (300 bytů), Vivus (255 bytů) a PSN (231 bytů). Šestici developerů, kteří loni prodali více než dvě stovky jednotek, pak uzavírá společnost YIT s 216 byty.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později