Už více než rok platí v Evropské unii pravidla, která banky přinutila otevřít své systémy a sdílet data o klientech s dalšími bankami i externími firmami. Došlo tak k faktickému zrušení monopolu bank na informace o účtech a jejich majitelích.
O změně se před rokem mluvilo jako o revoluci v bankovnictví, jejímiž hlavními přínosy měly být takzvaný multibanking, tedy možnost ovládat více účtů u různých bank pomocí jednoho systému či aplikace, a okamžité platby umožňující převody peněz mezi účty v řádu sekund.
V Česku i v jiných zemích Evropské unie má však tato technologická revoluce zpoždění. Multibanking v omezené podobě nabízí rok od zavedení pravidel pouze pět českých bank a jediná nebankovní firma, okamžité platby nabízejí dvě banky. "V současné době není aktivita v této oblasti nijak dynamická. Vztah tradičních finančních domů a fintech společností lze popsat spíše jako koexistenční," popisuje situaci v Česku studie poradenské společnosti Deloitte ze závěru loňského roku.
Lépe a bezpečněji
Výrazem fintech, vzniklým spojením slov finance a technologie, se v širším smyslu označují digitální nástroje používané v bankovním a finančním sektoru, zejména při komunikaci a poskytování služeb zákazníkům. Řada takových technologií už na trhu nějakou dobu existuje, například český portál Zonky zprostředkovávající půjčky vznikl v roce 2015.
Správu různých účtů z jednoho místa nabízí pouze pět bank. Další nevidí v multibankingu obchodní potenciál.
Nejčastěji se nové technologie využívají k zabezpečování on-line bankovních operací.
"Nejrozvinutější fintechovou kategorií je bezpečnost digitálního bankovnictví. Podle nás hlavně proto, že evropská legislativa i český zákon o platebním styku implementaci bezpečnosti vyžadují," říká Štěpán Húsek z Deloittu.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později