O kolik peněz a času nás připravuje stát? Nikdo toho ještě Čechům tolik neslíbil o rychlém, fungujícím, přívětivém a digitalizovaném státě jako Andrej Babiš. Svou předvolební knížku "O čem sním, když náhodou spím" začíná situací, kterou mnohý v Česku dobře zná: "Myslel jsem si, že je to vtip. Potřebujete novou občanku a řidičák. Musíte vystát dvě fronty, protože u jednoho okénka to nejde." A tak slibuje, že ač je jeho hnutí u moci už od roku 2014, jeho ministr dopravy už roky střeží zmíněné řidičáky a on sám měl léta na starosti placení daní, v novém volebním období začne ze všeho nejdříve s digitalizací.

Výsledek? Nic se zatím nezměnilo. Slučování státních agend neprobíhá, občan si stále musí vzít dovolenou, aby vystál fronty u různých okének. Dlouho očekávaný projekt internetového Portálu občana má minimum uživatelů a Babišův hlavní advokát internetizace, náměstek na ministerstvu průmyslu Ondřej Malý byl minulý listopad vyhozen.

Byrokracie − hlavně pro podnikatele − přibývá. Podle žebříčku Doing Business 2019 je Česko ve snadnosti podnikání na 35. příčce. Ale výhody tohoto umístění pocítí jen ten, kdo nestaví, nezakládá firmu a nepokouší se platit daně.

Vyřizování stavebního povolení je tu noční můrou, ne nesrovnatelnou s normalizačními pololegálními pokusy zajistit si stavbu domku. Nejsnáze si lze podle mezinárodního srovnání povolení opatřit v Hongkongu, ale jednoduché je to i v Litvě, Estonsku či Německu a Polsku. Česko je daleko za těmito zeměmi i za zeměmi, jako je Čad (153. místo), a uzavírá peloton na 156. místě. Na získání povolení ke stavbě obyčejného skladu si musí podnikatel vyhradit 246 dnů, průměr vyspělých států OECD je přitom 153 dnů, v Pobaltí to zvládnou za desítky dnů.

Podnikat je také obtížné. Založení firmy je nejjednodušší na Novém Zélandu, ale snadné je to i v Pobaltí či v Maďarsku i Bulharsku. Česko je na 115. příčce, na založení "eseróčka" je třeba si nechat 24 dnů, průměr OECD činí devět dnů.

Naprostá tragédie jsou daně. Nejde o jejich výši, ale o to vůbec správně a včas je zaplatit. V první dvacítce zemí podle snadnosti zaplacení daní je opět celé Pobaltí, Česko stojí na 45. místě. Za menší eseróčko se daně vyplňují 230 hodin ročně, průměr OECD je 159 hodin.

Výdaje na veřejnou správu jsou relativně nízké, stejně jako ukazatele její výkonnosti, uvádí v hodnocení z roku 2016 OECD.

Zde měl přitom Babiš jako ministr financí už připravené takzvané jednotné inkasní místo, které spojovalo placení daní, zdravotního i sociálního pojištění do jednoho úřadu. Fungovat mělo od roku 2015, ale Babiš ho zrušil. Místo toho už roky slibuje placení prostřednictvím systému Moje daně. Projekt měl fungovat od roku 2016, nefunguje dosud.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ale slibuje, že bude lépe. A odrazovým můstkem má být právě žebříček Doing Business: "Ministerstvo provedlo analýzu jednotlivých indikátorů a nyní připravuje návrh opatření, která by měla vést ke zlepšení pozice Česka v následujících letech. Jde zejména o indikátor zahájení podnikání, vyřízení stavebního povolení, ochranu investorů, vymáhání smluvních závazků a převod vlastnictví nemovité věci," říká mluvčí Milan Řepka.

Infografika: Česko v zajetí byrokracie

Infografika: Česko v zajetí byrokracie

Ministerstvo pro místní rozvoj chce zase zrychlit stavění novelou stavebního práva: "Změna sleduje principiálně jednoduchý cíl − zjednodušit a zefektivnit proces rozhodování o stavbách ve smyslu hesla 'jeden úřad, jedno razítko, jedno rozhodnutí'," říká mluvčí MMR Veronika Vároši.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.