Dosáhnout plnoletosti je v životě důležitý milník. Zatímco v soukromí je tento krok přirozený, v profesní kariéře všem dopřán není. James "Jamie" Dimon má dobré šance této mety dosáhnout, konkrétně osmnáct let šéfovat jedné a té samé firmě. A to v čele největší bankovní instituce ve Spojených státech (a třetí největší na světě měřeno bilanční sumou) zajisté není žádná samozřejmost. Navíc, pokud do této éry spadá i jedna z největších finančních a hospodářských krizí světa, která mnoho kolegů z konkurenčních podniků o jejich posty připravila.
Ale právě díky tomu, že firmu touto těžkou dobou dokázal dobře prokormidlovat, dnes Dimon patří mezi jedny z nejvlivnějších a nejlépe placených manažerů na světě. "Sloužit" dnes třiašedesátiletý šedovlasý manažer musí ještě do roku 2023, podle pozorovatelů prý ale mezi svými kolegy ve vedení již opatrně vyhlíží možné nástupce. Jít v jeho šlépějích pro ně zajisté nebude snadné. Dimon má nejen špičkové vzdělání, je také velmi cílevědomý, dobrý stratég, ale i výborný šéf.
Bankovnictví jako tradice
Bankovnictví má Jamie Dimon do jisté míry zakořeněné již ve své DNA. Jeho děda z otcovy strany, Panos Papademetriou, ve dvacátých letech minulého století přišel jako přistěhovalec z Řecka do Spojených států a vypracoval se až na obchodníka s akciemi (své jméno si zkrátil na Dimon, protože měl prý dojem, že Američané nechtějí zaměstnávat Řeky). I otec Jamieho byl makléř na burze, později dokonce několik let pracoval se synem ve stejné firmě. Jamie Dimon se narodil v březnu roku 1956 jako jeden z dvojčat (bratr Ted je renomovaný kouč), kromě toho má ještě jednoho staršího bratra. Zprvu rodina bydlela ještě v dělnické čtvrti v Queensu, později se přestěhovala do lepší části New Yorku, na Upper East Side na Manhattanu, kde Dimon chodil na soukromou chlapeckou školu.
Narodil se 13. března 1956 v New Yorku. Vystudoval ekonomii a psychologii na univerzitě Tufts, později přidal MBA na Harvardu. Zde poznal také svou budoucí ženu Judy, s níž má tři dcery. Po studiu šel pracovat ke svému mentorovi Sandy Weillovi. V roce 2000 Dimon odstartoval svou vlastní kariéru v Bank One, kterou později převzal konkurent JP Morgan. Zde se Dimon vypracoval až na post výkonného ředitele, který aktuálně zastává již 13 let. Jeho smlouva byla vloni prodloužena do roku 2023.
Už jako malý hoch byl podle jeho sourozenců prý velmi sebevědomý a věděl, čeho chce dosáhnout. V šesti letech začal prodávat blahopřání a v devíti prý svému otci řekl, že jako dospělý určitě vydělá majlant. Také ale dokázal bratra bránit, když ho silnější děti chtěly škádlit. Na univerzitě se hodně věnoval sportu (fotbalu, basketbalu a baseballu), díky jeho stylu hry mu spolužáci přezdívali "mad dog".
Studium psychologie a ekonomie na univerzitě Tufts zakončil "summa cum laude" (tedy s nejvyšší pochvalou), díky své závěrečné práci dostal možnost stáže ve firmě Sandyho Weilla, finančního manažera a kamaráda jeho otce, jenž se posléze stal i jeho mentorem a výrazně ovlivnil jeho kariéru. Předtím ale ještě následovalo studium MBA na Harvardu, které Dimon zakončil titulem Baker Scholar, tedy jako jeden z nejlepších pěti procent studentů ročníku. Na tomto úspěchu velmi tvrdě pracoval, když při testu například dostal horší známku než spolužák, poprosil o nahlédnutí do jeho testu, aby věděl, kde nebyl dostatečně dobrý a v čem se musí zlepšit. Dodnes je Dimon proslulý svou pamětí. Traduje se o něm, že na jeho pracovní desce neleží téměř žádné podklady, jelikož si vše po jednom přečtení zapamatuje.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později