Problémy se blíží. Otázka je, kdy přesně přijdou. A vlastně i odkud. Byť tedy v té druhé otázce je v tuto chvíli značně favorizována Evropa. Dvanáct měsíců roku 2019 by tak podle většiny předpovědí mělo být velmi nervózních. S pomyslným neustálým nahlížením za roh.

Představa nekonečného růstu na akciových trzích v posledním kvartálu loňského roku skončila, turbulence podle analytiků budou pokračovat. Na byznysovém poli se vedle potvrzených událostí, jako je primární emise Uberu, Lyftu nebo Slacku, očekává třeba půl milionu vyrobených vozů Tesla, rostoucí problémy Facebooku nebo další záplava kvalitního obsahu plynoucí ze zostřující se bitvy o svět streamované televize. Ale na druhou stranu: jsou to jen analytici a jejich předpovědi.

"Tento rok bude výzva s obrovským množstvím nejistoty," prohlásil pro Business Insider jeden z dlouhodobě nejúspěšnějších předpovídačů Christophe Barraud, šéfekonom Market Securities, kterého agentura Bloomberg oceňuje za nejpřesnější předpovědi za posledních šest (americká ekonomika), respektive tři (Evropa) roky. Podle Barrauda recese zatím nehrozí, nervozita bude vyplývat ze zostřující se obchodní války, kterou by mohl americký prezident Donald Trump zintenzivnit cly na automobily. Největším zdrojem problémů ale podle něj bude Evropa, kde všechny velké země − Británie, Francie, Itálie a Německo − míří k turbulencím na politické scéně.

Lépe je být spekulantem

Jedna z legend finančních trhů Paul Tudor Jones, který aktuálně spravuje čtyři miliardy dolarů ve svém hedgeovém fondu Tudor Investment, očekává, že trhy se brzy dají do pohybu. "Bude mnohem lepší být v pozici spekulanta, který obchoduje, než investora, který drží," prohlásil pro agenturu Bloomberg. Dokonce připustil obdobný vývoj jako v roce 2007, který předznamenal rozsáhlé hospodářské trable. "Před jedenácti lety sice ekonomika signalizovala problémy, ale na burze šlo až do října všechno skvěle. Může to být scénář následujících měsíců? Já myslím, že ano," řekl.

Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.