Rok 2018 byl z pohledu ekonomiky úspěšný. Díky svižnému růstu hospodářství, mezd i zaměstnanosti jsme zase o kousek blíž západním sousedům. Ekonomický růst o čtyři procenta a výše není naše ekonomika ale schopna dlouhodobě vydržet. Její základy vyrostly na dostatku levné a přitom schopné pracovní síly. A to už neplatí. Firmy se sice během posledních let snažily investovat, ale ekonomika jako celek potřebuje investic výrazně více, obzvláště těch, které jsou věnovány na inovace výrobků, výzkum, vývoj, nové technologie či infrastrukturu. Přes polovinu investic i nadále spolkne obnova stávajícího výrobního zařízení.

Pokud firmy chtějí růst i v roce 2019, budou se muset spolehnout na růst produktivity. Volné zdroje − hlavně na trhu práce − už nejsou anebo jsou drahé, což se týká i jiných výrobních vstupů včetně energie či materiálů. Ekonomika je do značné míry setrvačná, ale ekonomický cyklus je neúprosný a očekávané zpomalení, sebenaplňujícím se proroctvím.

Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.