Rok 2018 byl z pohledu ekonomiky úspěšný. Díky svižnému růstu hospodářství, mezd i zaměstnanosti jsme zase o kousek blíž západním sousedům. Ekonomický růst o čtyři procenta a výše není naše ekonomika ale schopna dlouhodobě vydržet. Její základy vyrostly na dostatku levné a přitom schopné pracovní síly. A to už neplatí. Firmy se sice během posledních let snažily investovat, ale ekonomika jako celek potřebuje investic výrazně více, obzvláště těch, které jsou věnovány na inovace výrobků, výzkum, vývoj, nové technologie či infrastrukturu. Přes polovinu investic i nadále spolkne obnova stávajícího výrobního zařízení.

Pokud firmy chtějí růst i v roce 2019, budou se muset spolehnout na růst produktivity. Volné zdroje − hlavně na trhu práce − už nejsou anebo jsou drahé, což se týká i jiných výrobních vstupů včetně energie či materiálů. Ekonomika je do značné míry setrvačná, ale ekonomický cyklus je neúprosný a očekávané zpomalení, sebenaplňujícím se proroctvím.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.