Pokoušet se predikovat cokoliv, co se týká Miloše Zemana, je hodně riskantní byznys. Kdyby se měly naplnit některé "zaručené" předpovědi z loňska, seděl by Zeman touto dobou na kanapi ve své chalupě na Vysočině. Případně by měl těsně před abdikací ze zdravotních důvodů. A vidíte: Zeman vyhrál s přehledem volby, sedí na Hradě a čilý je až běda. Takže opatrnost je při prognózování budoucnosti bývalého prognostika opravdu namístě.

Přesto předpověď na rok 2019, tedy na druhý rok Zemanova druhého prezidentského termínu, zkusme. Můžeme vyjít z toho, že Miloš Zeman už nikdy nebude muset svou pozici obhajovat. A tak se může soustředit hlavně na to, jak si ho bude pamatovat historie. "Už po prezidentských volbách řekl, že to byla jeho poslední bitva, další už nebude. Teď mu půjde o to, aby po něm něco zůstalo. Když už ne něco konkrétního, tak alespoň nějaká vize," odhaduje politolog Lubomír Kopeček, autor knihy Miloš Zeman, příběh talentovaného pragmatika. Pokud má pravdu, bude rok 2019 rokem, kdy Miloš Zeman naplno rozjede práci na budování vlastních pomníčků.

Co by takovým zemanovským pomníčkem mohlo být? Například kanál Dunaj−Odra−Labe. Na stavbě, o které se s přestávkami mluví několik staletí, prezidentovi opravdu hodně záleží a vymýšlí stále nové a nové důvody, proč megalomanský kanál vyhloubit. Například v srpnu ho zmínil při zahájení výstavy Země živitelka jako zázračný prostředek proti vysychání Čech. "Pokud jde o sucho, chtěl bych jenom připomenout, že jsou kroky malé a kroky velké. A velký krok může být koridor spojující Dunaj s Odrou," prohlásil prezident.

Zeman samozřejmě chápe, že pokud nesetrvá na světě opravdu nadstandardně dlouho, za jeho života se kanál stavět nezačne. Jde mu tak hlavně o to, aby projekt žil alespoň na úrovni koncepcí a studií. Jedna už vznikla a konstatovala, že ekonomický smysl by mělo maximálně propojení Dunaje a Odry, i to by ale stálo 281 miliard. Zemanovu představivost to ovšem ani náhodou nebrzdí. Dá se čekat, že lobbing za vlastní pomník, nazývaný neformálně už teď "Zemanův kanál", v dalším roce prezident ještě zintenzivní.

Krásné ruské Dukovany

Druhým pomníčkem, na jehož stavbě bude prezident v roce 2019 intenzivně pracovat, je prosazení dostavby Jaderné elektrárny Dukovany, samozřejmě pokud možno v režii ruské firmy Rosatom. Prezident sice oficiálně říká, že mu jde o transparentní výběrové řízení, ale nelze zapomenout na jeho rok a půl starý výrok v Dukovanech. "Osobně bych vůbec nebyl proti tomu, aby se u nás aplikoval podobný model, jako je v Maďarsku s elektrárnou Paks," prohlásil tehdy. V Maďarsku, jak známo, k přímému zadání stavby Rosatomu došlo. Takže je pravděpodobné, že si v roce 2019 bude chtít Zeman vybu­dovat cosi jako pomník na druhou. Jako celoživotní příznivec jádra bude chtít prosadit dostavbu dukovanské elektrárny. A jako politik se silnou afinitou k putinovskému Kremlu se bude snažit skrze jadernou kotvu přikurtovat naši zemi co nejtěsněji k východní velmoci.

Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.