Hrozby blízké budoucnosti se skrývají v lesích poblíž lidských sídel. Nové nákazy se objevují hlavně v důsledku odlesňování a vůbec ničení takřka všech pozemských ekosystémů. Lidé kvůli němu přichází do styku s viry, jimž byli v minulosti vystaveni jen vzácně nebo nikdy. Smrtící nemoci, jako je ebola, zika, SARS, ale třeba i AIDS, většinou na člověka přeskočí z některého více či méně příbuzného živočicha. V případě eboly jsou to netopýři. U HIV to byli naši nejbližší žijící příbuzní, šimpanzi.

Původní hostitelé žijí s viry desítky tisíc let. Proto je snášejí lépe než člověk. Kdybychom o nebezpečných virech věděli předem, daly by se zastavit dřív, než způsobí smrtící epidemie. Nejdůležitější jsou tři typy informací: o virech samotných, o jejich zvířecích hostitelích a o místech, kde hrozí přenos na člověka. Už dnes je na světě několik projektů, které se pokouší takové informace shromažďovat a analyzovat. Pokud uspějí, mohli bychom se dočkat úbytku hrozivých epidemií.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.