Realitní makléř je v mnoha zemích prestižním povoláním. V Česku se ale dobré pověsti netěší. Jak ukázal průzkum společnosti Zdravá nemovitost, téměř 80 procent Čechů hodnotí práci makléřů negativně. Jsou podle nich nepoctiví a klientům často ani nedávají pravdivé informace. Změnit to má nový zákon o realitním zprostředkování, který má dát makléřské profesi jasné mantinely a pravidla. Ministerstvo pro místní rozvoj ho připravuje už pět let, v listopadu mu ho ale znovu vrátila k přepracování Legislativní rada vlády.

Momentálně se práce obchodníků s domy a byty řídí jen občanským a obchodním zákoníkem. Na speciální zákon se čeká už přes 25 let. "Na nutnosti regulace je v zásadě všeobecná shoda, a tak lze stěží pochopit neustálé prodlužování neblahého stavu, kdy se na realitním trhu objevuje obrovské množství makléřů diametrálně rozdílné úrovně," říká advokát a zakladatel webu Dostupnýadvokát.cz Ondřej Preuss.

Makléřem může být kdokoliv

Hlavním problémem, který živí nekalé praktiky na trhu s domy a byty, je to, že realitním makléřem v Česku může být prakticky každý. Stačí mu k tomu živnostenský list, který získá, aniž by musel splnit jakékoliv požadavky na vzdělání nebo kvalifikaci.

To způsobilo, že počet makléřů je v Česku enormní. Podle údajů Evropské rady realitních profesí připadá jeden makléř na 727 obyvatel. V sousedním Německu je to desetkrát víc. Celkově si prodejem bytů a domů v Česku vydělávají dvě procenta populace, zatímco v Německu jen procento.

Přínos německých makléřů pro tamní ekonomiku je ale o dvě pětiny větší než přidaná hodnota českých prodejců realit.

Podle plánů ministerstva spravedlnosti by mělo český trh dostat na německé hodnoty povinné vysokoškolské právní, ekonomické či stavební vzdělání makléřů. Pokud by vysokou školu požadovaného zaměření neměli anebo měli jen maturitu, mohli by v oboru zůstat v případě, že už mají nejméně tříletou praxi. Zájemci bez takové praxe by museli složit rekvalifikační zkoušku. "Ta zkouška je poměrně náročná. Trvá tři hodiny a je tam právní, ekonomická, daňová a praktická část. Zkoumá se i znalost katastru nemovitostí," popisuje generální sekretář Asociace realitních kanceláří Jan Borůvka.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.