Kdysi Evropou obcházelo strašidlo komunismu, nyní je to přízrak pravicového populismu. K jeho vzestupu − vedle dopadů světové finanční krize z roku 2008 − přispěla hlavně nekontrolovaná migrace.

Evropští mainstreamoví politici se takovému vysvětlení bránili, teď jim to však říká dokonce někdejší kandidátka na úřad amerického prezidenta Hillary Clintonová. "Myslím, že Evropa musí migraci dostat pod kontrolu, protože právě ta ten oheň zažehla," řekla pro deník The Guardian. A imigrace podle ní přispěla i k odchodu Velké Británie z Evropské unie nebo k upevnění pozice maďarského pre­miéra Viktora Orbána.

Katalyzátor populismu

Pohled na mapu starého kontinentu − a hlavně na země, jako jsou Německo, Francie a Itálie − ukazuje evidentní souvislost mezi vzestupem nacionalismu, krajní pravice a euroskepticismu a počtem lidí s kořeny v jiných zemích, než ve kterých nyní žijí. Zejména pokud pocházejí z etnicky odlišných regionů, z Asie a Afriky.

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.