Podle malé skupiny expertů by mohl být onou sirkou, která zapálí doutnák příští globální krize. Většina sice stále v tomto ohledu favorizuje Trumpova cla, Čínu nebo americký dluh na kreditních kartách, faktem ovšem zůstává, že 1,5 bilionu dolarů amerických studentských dluhů likviduje stále větší počet ještě nedávno ambiciózních studentů.
Zvyšující se náklady na vysokoškolské vzdělání, rostoucí globální konkurence a především proměna na trhu práce zneplatňují odvěkou rovnici, podle které si student formou školného kupuje perspektivnější budoucnost, jež mu umožní dluh hravě splatit. Nesplácené školné začíná být reálnou, byť zatím poměrně dobře skrytou hrozbou pro celou americkou, potažmo globální ekonomiku. Za velkou část této sumy totiž ručí americká vláda.
Miliony lidí po splatnosti
Celkový dluh ve výši 1,5 bilionu dolarů spočívá na bedrech 44 milionů bývalých i současných studentů. Během následujících tří let by se tato suma měla kvůli růstu úroků zvýšit na dva biliony. Od roku 2007 se objem půjček zvýšil o 157 procent. Pro srovnání: půjčky na auta se ve stejném období zvýšily jen o 52 procent a strůjkyně finanční krize, tedy hypotéky a kreditní karty, dokonce o jedno procento klesly.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později