Umělá inteligence mění řadu oborů. V poslední době se výrazně prosazuje i v medicíně, hlavně při diagnostice závažných chorob. Počítačové programy jsou často rychlejší a přesnější než lékaři. To je ostatně i případ systému schopného rozpoznat rakovinu kůže, který nedávno představil Holger Hänssle z univerzity v Heidelbergu.

Vědci nechali systém založený na neuronových sítích, aby "trénoval" své schopnosti na databázi sta tisíc snímků zachycujících zhoubné bujení i neškodná kožní znaménka. "Náš program se učí jako mozek malého dítěte, s každým dalším obrázkem se jeho schopnosti zlepšují," vysvětluje Hänssle. Když po úvodním tréninku výzkumníci předložili systému testovací sadu snímků, software odhalil 95 procent zhoubných nádorů. Pokud stejný úkol řešilo 56 zkušených dermatologů, dosáhla jejich průměrná úspěšnost 87 procent, srovnává britský týdeník The Economist.

Na podobných projektech se horečně pracuje i v dalších univerzitních laboratořích. Akademické poznatky z této oblasti nyní do praxe převádí společnost Kheiron Medical Technologies. Britský start-up vytvořil systém schopný pomáhat radiologům při odhalování počátečních stadií rakoviny prsu. V říjnu firma získala povolení pro jeho uvedení na evropský trh. Zdravotnická zařízení tak mohou systém využívat při vyšetřeních − má sloužit jako "druhé oko" vedle proškoleného radiologa.

Klinické testy, které už probíhají v britských ordinacích, naznačují, že nasazení softwaru pomůže odhalit více nádorů v jejich rané fázi.

Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.