Umělá inteligence mění řadu oborů. V poslední době se výrazně prosazuje i v medicíně, hlavně při diagnostice závažných chorob. Počítačové programy jsou často rychlejší a přesnější než lékaři. To je ostatně i případ systému schopného rozpoznat rakovinu kůže, který nedávno představil Holger Hänssle z univerzity v Heidelbergu.
Vědci nechali systém založený na neuronových sítích, aby "trénoval" své schopnosti na databázi sta tisíc snímků zachycujících zhoubné bujení i neškodná kožní znaménka. "Náš program se učí jako mozek malého dítěte, s každým dalším obrázkem se jeho schopnosti zlepšují," vysvětluje Hänssle. Když po úvodním tréninku výzkumníci předložili systému testovací sadu snímků, software odhalil 95 procent zhoubných nádorů. Pokud stejný úkol řešilo 56 zkušených dermatologů, dosáhla jejich průměrná úspěšnost 87 procent, srovnává britský týdeník The Economist.
Na podobných projektech se horečně pracuje i v dalších univerzitních laboratořích. Akademické poznatky z této oblasti nyní do praxe převádí společnost Kheiron Medical Technologies. Britský start-up vytvořil systém schopný pomáhat radiologům při odhalování počátečních stadií rakoviny prsu. V říjnu firma získala povolení pro jeho uvedení na evropský trh. Zdravotnická zařízení tak mohou systém využívat při vyšetřeních − má sloužit jako "druhé oko" vedle proškoleného radiologa.
Klinické testy, které už probíhají v britských ordinacích, naznačují, že nasazení softwaru pomůže odhalit více nádorů v jejich rané fázi.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později