Zní to velkolepě. Mezi lety 2019 a 2030 se proinvestuje v 17 tisících projektů 3,45 bilionu korun, jen do roku 2022 1,23 bilionu. To proto Babiš se svým týmem na jaře brázdil republiku a v krajích sliboval všechno všem.

A teď už se vraťme dolů na zem. Spanilé jízdy po republice byly jen jedním velkým PR, každý hejtman či starosta přece dokáže poslat na Úřad vlády mail, co by potřeboval vybudovat. Navíc to není plán. Plán znamená opravdu sebrat oněch 17 tisíc projektů, ale pak vybrat jen asi dvacítku nejdůležitějších, především dopravních. A ty pak mocně podpořit z rozpočtu a evropských fondů.

Jenže premiér chce vzbudit dojem, že jako správný tatíček myslí na všechny. Takže vedle naprosto zásadního dobudování dopravních tepen je do plánu bez ladu a skladu nasázeno tisíce lokálních projektů různé důležitosti. A nad tím vším bude bdít další státní orgán − Rada vlády pro veřejné investování. Ne, takto by správný Národní investiční plán rozhodně neměl vypadat. Vysílá především do společnosti mimořádně škodlivý vzkaz, že bez dalšího byrokratického centralismu se nepostaví už ani jedna pumpa na návsi. Postup měl být přesně opačný. Bez velkých mediálních jízd po republice by se státní ekonomové a experti na eurofondy měli shodnout na několika málo velkých a mocně podpořených projektech.

A pokud nějaká ta miliarda zbude, měla by být poskytnuta decentralizovaně krajům a obcím, které nejlépe vědí, jak ji použít. Stát by měl dělat to, od čeho tu je: zlepšovat investiční prostředí. Takže se například zabývat tím, proč v žebříčku Doing Business je Česko ve vyřizování stavebního povolení na ostudném 156. místě, když třeba Poláci jsou na 40. Proč ve vymahatelnosti kontraktů jsme na 99. místě, když Poláci jsou na 53. místě.

Ale to je tak složité a nepopulární. Oč jednodušší je pěkně v Praze vyhlásit, že se vše sesype na jednu hromadu a biliony se pak direktivně budou podle politické objednávky odsypávat na jednotlivé projekty.

Bude to sice neefektivní, bude to zpolitizované, bude to byrokratické. Ale o to možná vlastně jde.

Související