Po letech, kdy si myslel, že prací se nikdy živit nebude, se Tadeši Janai nechal vtáhnout do firmy svého otce, z čehož dnes jen profituje. Díky své kariéře v holdingu Fast Retailing, jehož hlavním motorem je módní řetězec Uniqlo, je dnes nejen uznávaným manažerem, ale také druhým nejbohatším mužem Japonska.
Janai chce ale ještě výše. Jeho již několik let vytyčeným cílem je předhonit hlavní rivaly − koncerny Inditex (patří k němu například řetězce Zara či Bershka) a H&M. Zatím má ale Fast Retailing, který vedle Uniqla čítá také značky Comptoir de Cotonniers, Helmut Lang a Princesse tam.tam, co dohánět. V uplynulém fiskálním roce (skončil v srpnu) obrat dosáhl 16,4 miliardy eur, jeho konkurenti vykazují tržby kolem 20, respektive 26 miliard eur.
Od toho se ale Janai nechce nechat odradit a dále tlačí na expanzi společnosti, především v Evropě. Zde letos na podzim otevřel nové pobočky nejen v Německu, ale také na domácích trzích konkurence ve Španělsku a Švédsku. Díky tomu je Uniqlo dnes aktivní ve 20 zemích světa a má kolem 2000 poboček. V Evropě je jich zatím jen 75, největší trhy jsou Japonsko (827 obchodů) a Čína (633). Ještě v současném obchodním roce by obrat v cizině měl poprvé být vyšší než v Japonsku, do roku 2022 pak dokonce dvakrát vyšší.
Narodil se v roce 1949 v japonském městě Ube. Má dvě sestry, jeho otec Hitoši Janai vlastnil pánské krejčovství Ogori Šoji. Studoval na univerzitě Waseda v Tokiu politologii a ekonomii. V červnu 1984 otevřel první pobočku Uniqla v Hirošimě, v září se stal výkonným ředitelem společnosti. V roce 1991 název firmy změnil ve Fast Retailing, což je dnes holding zastřešující veškeré aktivity. V roce 2005 Uniqlo otevřelo první pobočky ve Spojených státech, nyní se snaží expandovat v Evropě.
Pomoci zvýšit renomé značky ve světě má také nový prominentní ambasador, tenista Roger Federer. A s ním Uniqlo v létě uzavřelo desetiletou sponzorskou smlouvu ve výši rekordních 300 milionů dolarů. Firma kromě toho nabízí také exkluzivně kolekce navržené designéry, jako je Alexander Wang či Jil Sander.
Nejsme otroci mola
Přestože Japonci se svou módou bojují o stejné zákazníky a pohybují se víceméně ve stejné cenové kategorii jako Inditex a H&M, jejich strategie je odlišná. Zatímco Evropané své kolekce mění každé téměř dva týdny či jednou do měsíce, Uniqlo tak činí jen dvakrát do roka. Janai sází na solidní střihy bez nápadných potisků, raději do kolekce doplňuje nové barvy či vylepšuje vlastnosti materiálů. Žádný produkt nestojí více než 160 eur, na přání si zákazník může nechat věci zdarma upravit.
"Nejsme otroci módního mola," argumentuje manažer, který v únoru příštího roku oslaví své sedmdesátiny. Podle něj individualitu člověka netvoří to, co má na sobě, ale on sám. Svou módu firma označuje za "LifeWear", tedy oblečení, které je vyrobeno z kvalitativně vysoce hodnotných materiálů a vydrží více než jednu sezonu. "Každodenní věci neustále doplňujeme o menší či větší inovace, které jsou užitečné," píše se na jejích stránkách.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později