Než běhat v cizině po všech možných atrakcích, je podle Dagmar Heřtové lepší posedět u kávy či sklenky vína a pozorovat okolí. Advokátka, která pomáhá Čechům podnikajícím v Anglii a naopak Britům působícím v Česku, samozřejmě nevynechá na cestách galerie či architekturu, ale především nasává autentickou atmosféru a ochutnává jídlo. "Kdybych si měla cokoliv odříct, tak cestování ne," říká.
Kvůli zlepšení znalosti angličtiny se s manželem a třemi dětmi v roce 2000 rozhodli pro roční pobyt ve Velké Británii. "Odcházeli jsme z nesmírně dobré pozice, ovšem touha poznat něco nového byla daleko větší." V přímořském letovisku Brighton se jim tak zalíbilo, že se stalo jejich druhým domovem. "Anglii jsme si zamilovali, protože je to nesmírně tolerantní, svobodná, přívětivá země, kde má každý šanci."
Brexit podle Heřtové rozdělil společnost. V Brightonu, který má svobodomyslné a kreativní obyvatele, hlasovala většina pro setrvání v unii. "Ale obyčejní lidé někde na vesnici si myslí, že Británie nikdy do Evropy pořádně nepatřila. Chtějí si věci dělat podle sebe, nechtějí, aby jim někdo diktoval," říká s tím, že Britové obecně jsou pyšní na svůj soudní systém. "A najednou jim Štrasburk nařizuje, že nesmí vyhostit někoho, kdo otevřeně šíří nenávist. Brexit berou jako zkoušku demokracie, pokud se tak rozhodlo, tak se to musí splnit."
Velká Británie: Na pivo s Oliverem Cromwellem
O Dagmar Heřtové lze bez nadsázky tvrdit, že je znalkyní britského venkova a dobře se orientuje i v tamní gastronomii, sbírá recepty a o kuchyni píše. "Na venkově úplně šlapete po historické i gastronomické mapě. Všude je tam nějaká hospůdka, pub, zájezdní hostinec, kde dostanete fantastické jídlo, kde se každou neděli sejdou rodiny a jdou na Sunday Roast."
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později