Ministr zdravotnictví chce navyšovat platby za takzvané státní pojištěnce, tedy děti, důchodce či ženy na mateřské. Vojtěch by rád do zdravotnictví za tyto osoby nalil v roce 2021 z daní o 14 miliard více a pak každý rok o další 3,5 miliardy více. Proč ne, takový nápad napadl už dost ministrů. Ale u Vojtěcha je to obzvláště tragikomické.

Byl to přece on, kdo vedle Andre­je Babiše vyrostl jako ostrý kritik neustálého dotování nereformovaného českého zdravotnického systému. To on koncipoval Babišovi všechny ty teze o zdravotnictví jako černé díře. V roce 2016 Babišovi pomáhal psát hodně ostrý dopis prezidentovi České lékařské komory, ať si na další peníze nechá zajít chuť: "Pokud nyní padají návrhy na navýšení plateb za státní pojištěnce o 10 miliard korun ročně, tedy opětovné razantní zvýšení podílu veřejných výdajů na zdravotnictví, jde takový návrh proti veškerým mezinárodním doporučením a vůbec nereflektuje ekonomickou realitu."

No jo, ale to bylo před dvěma lety, to byli ještě Vojtěch i jeho pán reformátory. Nyní je Vojtěch ministr a na vše zapomněl. Přitom nepochybně jeho včerejší argumenty platí i dnes. Nelze plošně navyšovat platby za státní pojištěnce, dokud každý šestý potenciální pacient je pojišťován státem. V takovém případě každé i malé navýšení platby hned výrazně zvyšuje nebezpečný rekord závislosti českého zdravotnického systému jen a pouze na eráru.

Před dvěma lety Vojtěch řešení ještě znal: umožnit konkurenci pojistných plánů, předat miliony pojištěnců do fungující konkurence nestátních zdravotních pojišťoven a zavést větší spoluúčast. Fajn plány, ale to by musel sedět v jiné vládě. Tato se opírá o ČSSD a KSČM a ta logicky nic jiného neumí než jen lít další peníze z daní do systému.

Když se při sestavování druhé Babišovy vlády zjistilo, že se Vojtěch pořád ještě zapomněl v ODS, modří mu okamžitě zrušili členství, a ten se tak mohl plně přimknout k ANO. Jenže zjevně dodriftoval ještě dále a nyní se svými dotačními návrhy a minimem reformního elánu poletuje někde mezi ČSSD a KSČM.

Související