Cestuje kvůli hadům, žábám, varanům či krokodýlům do velice atraktivních lokalit. Zoolog Matej Dolinay z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd pobýval soukromě i pracovně třeba na Kostarice, Madagaskaru, v Ugandě, Kongu, Kamerunu… "Rozdíl mezi soukromou a pracovní cestou není skoro žádný. I když jedu soukromě, tak je to vlastně expedice," uvádí herpetolog, kterého často doprovází manželka, také zooložka. Na obou typech cest pořizují dokumentární filmy pro své filmové studio Living Zoology.

Zvířata Dolinay chytá a odebírá jim vzorky tkání pro následnou analýzu DNA. "To, co chci vidět nebo zachytit na kameru, je zvíře v přirozeném prostředí. Samozřejmě život zvířat souvisí s místními obyvateli," vysvětluje zoolog, že bez domorodců by se neobešel. "Spolupracujeme třeba s lovci hadů, s ochranáři, děláme s nimi rozhovory do našich dokumentů. Cestování je v mém případě spojeno s kulturou dané země."

Dolinay se specializuje na obojživelníky a plazy, ovšem má-li si vybrat, kdo ho nejvíce fascinuje, pak neváhá. "Nejvíc mě lákají jedovatí hadi. Žijí v extrémních podmínkách a uchvacuje mě jejich adaptace k přežití a k lovu." Naopak co na cestách nevyhledává, jsou velká města. "Vždy se snažím utéct do divočiny, proto si vybírám destinace, které nejsou úplně prozkoumané a ne právě přívětivé pro turisty."

Indonésie: V Jurském parku mezi smrtícími ještěry

jarvis_5bec287f498e3216c8d7d5b3.jpeg
Foto: archiv Mateje Dolinaye

Vindonéském národním parku Komodo si Matej Dolinay připadal, jako by se ocitl v době dinosaurů nebo Jurském parku. Žije tam varan komodský, největší ještěr světa. "Vládne tamnímu potravnímu řetězci. Jeho kořistí jsou velká zvířata jako jeleni, prasata a buvoli," vypráví s tím, že se mu podařil výjimečný záběr. "To je velmi vzácné, natočit varana, jak zabíjí a žere, v našem případě jelena."

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.