Udělám vše pro to, aby v této ctihodné instituci napříště seděli lidé, kteří nebudou dělat zbytečné experimenty s českou ekonomikou a kteří budou podporovat vstup České republiky do eurozóny. Autorem tohoto vyjádření není nikdo jiný než prezident Miloš Zeman. Pronesl je v únoru 2015.
Česká "banka bank" v té době už téměř rok a půl držela českou měnu uměle slabou. Centrální bankéři pod vedením guvernéra Miroslava Singera to vysvětlovali tím, že tuzemská ekonomika potřebuje "nakopnout". Miloš Zeman s touto politikou ale od začátku nesouhlasil. Důvodů měl více. Tvrdil třeba, že české hospodářství by se po krizi otřepalo i bez dopingu slabé měny. A dodával, že kurzový závazek může ohrozit budoucí přijetí společné evropské měny.
Jako prezident měl Zeman páky na to, aby chování ČNB ovlivnil. Hlava státu jmenuje guvernéra i další členy bankovní rady ČNB. Prezident sliboval, že současné členy s řadou euroskeptiků v čele se Singerem nebo viceguvernérem Mojmírem Hamplem postupně vymění tak, aby byla centrální banka k přechodu na euro vstřícnější.
Letos v listopadu Miloš Zeman obměnu bankovní rady dokončí. Odcházejí poslední dva členové jmenovaní ještě Václavem Klausem: Vladimír Tomšík a Mojmír Hampl. Splnil Zeman slib a "předělal" ČNB na eurooptimistickou instituci? Při pohledu na seznam "jeho" členů bankovní rady je zjevné, že to platí jen částečně.
Prvním členem rady, kterého Miloš Zeman do funkce jako prezident jmenoval, byl v březnu 2014 jeho dlouholetý známý Jiří Rusnok. A už jeho nástup do vedení ČNB v roce 2014 a posléze i na post guvernéra v červenci 2016 znamenal trhlinu v Zemanových slibech.
Nový guvernér nevystupoval jako odpůrce intervencí, a naopak jim přisuzoval značný podíl na ekonomickém růstu Česka v předchozích letech. Kurzový závazek centrální banka s Rusnokem v čele držela až do dubna 2017. A navíc, Jiří Rusnok není příznivcem rychlého vstupu do eurozóny. V rozhovoru pro Ekonom naznačil, že za rozumný horizont pro přijetí eura považuje deset let. Podobné názory má i další "Zemanův" člen rady Vojtěch Benda, kterého prezident do ČNB jmenoval v červenci 2016. Stejně jako Tomáše Nidetzkého. Oba jsou Rusnokovi někdejší kolegové ze soukromého sektoru.
Naopak výběr Oldřicha Dědka do Zemanova konceptu zapadal: těžko si představit více proevropského adepta než člověka s přezdívkou "pan Euro". Tu si Dědek vysloužil, když jej Mirek Topolánek ve své druhé vládě jmenoval národním koordinátorem pro přijetí společné evropské měny. Za proevropského pak lze označit i Marka Moru, který v radě ČNB působí od února 2017.
Jaké názory mají poslední dva členové bankovní rady, které Miloš Zeman plánuje jmenovat letos 21. listopadu? "Tomáš Holub je hlavním ekonomem ČNB odpovědným za ekonomickou prognózu. Lze od něho očekávat fundovanou makroekonomickou analýzu a nebude se obávat použít i méně standardní nástroje, pokud to bude potřeba," myslí si hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Jinými slovy, Holub měl na rozhodování ČNB velký vliv i v minulosti a ekonomové očekávají, že bude ve svých názorech (včetně souhlasu s intervencemi) konzistentní. A označují ho spíše za "holubičího" bankéře − podobně jako Vladimíra Tomšíka.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později