Běžný smrtelník musí za exotickou dovolenou tisíce kilometrů a pak mu po ní zůstanou jen fotky a videa. Přitom ta nejexotičtější destinace je pouhých 400 kilometrů daleko a můžete si ji i bez kamery připomínat skoro každou noc. Malý problém zatím je, že těch 400 kilometrů není horizontálně, ale vertikálně, přesto se ale na orbitálních hotelech intenzivně pracuje.

"Připravujeme start prvního luxusního a přitom cenově dostupného kosmického hotelu," tvrdí Frank Bunger, zakladatel startupové společnosti Orion Span. Letos v srpnu na konferenci Space 2.0 v kalifornském San José představil projekt Aurora Station, který chce začít realizovat už v roce 2021 a o rok později by měl přijímat první hosty.

Jestli se bojíte, že bude obsazeno, můžete si pokoj s výhledem na Zemi zarezervovat už dnes. Pouhé zapsání do pořadníku přijde na 80 tisíc dolarů, zatímco celý dvanáctidenní pobyt má stát 9,5 milionu dolarů. Takže slova o cenové dostupnosti je nutné brát s rezervou. Je ovšem pravda, že kosmický turista Guy Laliberté v roce 2009 za týdenní pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici zaplatil 35 mi­lionů. Ceny jsou tedy oproti "konkurenci" podstatně nižší.

Stanice se má pohybovat ve výšce 320 kilometrů, mít průměr něco přes čtyři metry a být přibližně 12 metrů dlouhá. Vnitřní prostor o objemu 160 krychlových metrů se dá srovnat s kabinou soukromého tryskového letadla.

Kresby Aurora Station na webu společnosti Orion Span jsou sice působivé, odpověď na celou řadu zásadních otázek zůstává ale nezodpovězena. Není tak například jasné, jak se posádka do vesmírného hotelu dostane. Dozvíme se také, že zájemci před letem absolvují tříměsíční výcvik, ale už ne jak, kde a u koho. Přitom příprava kosmických turistů ruskou kosmickou agenturou Roskosmos trvala půl roku.

Ale i kdyby start-up bez historie byl jen past na investory, jiní se kosmickými hotely zabývají už řadu let a mají za sebou hmatatelné výsledky.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.