Téměř šedesátiletý novinář a zdrženlivý kritik saúdskoarabského režimu Džamál Chášukdží si potřeboval vyřídit rozvod, a proto navštívil konzulát Saúdské Arábie v tureckém Istanbulu. Při jednání s úředníky se ovšem poněkud rozvášnil a vrhnul se na náhodou přítomné osmnáctičlenné komando tajných služeb. Po krátké potyčce zemřel. Jeho tělo se − přes opět náhodou přítomného patologa − ztratilo a Saúdská Arábie nemá ponětí, kde se nachází. Takto absurdně je možno přeložit jednu z verzí, kterou se Rijád pokusil osvětlit smrt svého kritika. Džamál Chášukdží, ještě v září širšímu obecenstvu neznámý saúdskoarabský disident "v rámci zákona", se stal symbolem. A zároveň pomyslným ohněm, který pálí miliardy dolarů v bilanci Saúdské Arábie, jež se naráz stala vyděděncem finančního světa. Podle všeho ale jen dočasně.
Z rijádské burzy se vypařily miliardy dolarů, řada firem rozvázala styky s královstvím, donedávna prestižní ekonomické fórum Future Investment Initiative postihla vlna omluvenek od již potvrzených hostů. Někteří experti spekulují, že skandál by v případě další eskalace mohl zhatit i obří primární emisi doposud státní ropné společnosti Aramco. A to všechno kvůli vraždě jednoho nepohodlného novináře, který − na západní poměry − poměrně opatrně upozorňoval na limity reformních aktivit korunního prince a faktického vůdce pouštního království Muhammada bin Salmána.
Ten si před více než rokem proklestil cestu k nástupnictví a velmi intenzivně se snažil působit v očích Západu jako reformátor. Ohlásil některé liberální reformy (povolil kina, ulehčil ženám cestu za volant), plánoval i vyvázání ekonomiky Saúdské Arábie z její závislosti na ropě. V konzervativním prostředí královského paláce v Rijádu tak představoval pověstný závan svěžího vzduchu. Následně se ale začalo ukazovat, že MbS (jak zahraniční média princovo jméno zkracují) je liberálem pouze navenek.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později