Marta Skalická je životní a pracovní nadšenec. Říká, že práce na sto procent je pro ni minimum. Přes neziskovou organizaci, marketingové agentury a mobilního operátora se dostala do farmacie. V tomto oboru působila čtrnáct let, působila na mnoha pozicích. Práce ji dlouhodobě naplňovala. Až do loňského jara, kdy začala mít zdravotní potíže. Tělo se jejímu dlouholetému nasazení začalo bránit. Není divu. Dovolenou bez práce a bez mailování s kolegy zažila jen jednou, v létě roku 2017. Vděčí za to kybernetickému útoku, který postihl i její firmu.

V lednu 2017 jste změnila práci, nastoupila jste do nadnárodní farmaceutické firmy. Co bylo vaším úkolem?

Tehdy jsem nastoupila na místo, na které v Česku hledali někoho asi rok. Takže spousta věcí čekala na mě. Já jsem se ale na tu práci těšila a vzala jsem ji s vědomím, že to bude "hukot". Jedná se o pozici commercial operations lead, pravou ruku generálního ředitele, člena managementu. Pozice je to velmi komplexní − od nastavování interních procesů a kontroly jejich dodržování (tzv. compliance) přes nastavování prodejních cílů, reportování, definování a monitorování klíčových ukazatelů výkonnosti, nastavení bonusových schémat, vzdělávání a rozvoj, digital marketing, správu a budování CRM (customer relations management) systému až k tzv. event managementu. Navíc jsem se pár dní po nástupu dozvěděla, že interní compliance audit nepřijde až na podzim, ale už na začátku května.

Dovedu si představit, že vidina takovéto kontroly, když jste ve funkci pár týdnů, může být stresující. Jak jste s tou informací naložila?

Nebyla jsem tam ani tři týdny. Je to samozřejmě tlak, ale mně to vlastně nahrálo. Díky tomu jsem firmu poměrně rychle poznala zevnitř. Když jsme začali s kolegy připravovat podklady pro audit, tak jsem zjistila, že jsme opravdu závislí na papíru a to má v okamžiku, kdy polovina vašich lidí není v kanceláři v Praze, mnohá úskalí. Tak jsme začali v rámci existujících systémů zavádět e-schvalování. Pak se všechno urychlilo, máme e-archiv a víme, že až příště přijde audit, nemusíme se nořit do šanonů, stačí jen stáhnout data ze systému.

Marta Skalická (45)
jarvis_5bd82198498e15d21f60f832.jpeg

Vystudovala ekonomickou fakultu Technické univerzity v Ostravě, obor marketing a obchod. Od roku 2004 pracuje ve farmaceutickém průmyslu. Přes šest let pracovala pro firmu Novartis, kde se vypracovala na pozici national sales manager/SFE manager. Poté odešla do Nizozemska, kde necelé tři roky působila na pozici global commercial effectiveness manager pro společnost Nutricia. V lednu roku 2017 nastoupila do společnosti MSD, jedné z největších farmaceutických firem na světě. V současné době nepracuje, věnuje se synovi a přemýšlí nad dalšími projekty.

Jak vypadala tato změna konkrétně v praxi?

Třeba když reprezentant farmaceutické firmy organizuje seminář s lékaři, musí dodržet mnoho pravidel − minimální a maximální délku akce, místo konání, finanční limit a spoustu dalších věcí. Schválit takovou akci muselo někdy i pět lidí, a to v závislosti na parametrech akce. Mezi schvalovateli už často nebyli jen Češi a ne všichni reprezentanti mluví anglicky. Každopádně když takový seminář nemáte v dostatečném časovém předstihu schválený, nemůžete ani začít s organizací. Implementovali jsme e-schvalování a místo tří týdnů to trvá tři dny, vidíte, u koho schválení stojí apod. A hlavně systémem LoC (list of choice) a dvojjazyčnými popisky jsme to všem výrazně zjednodušili − žadatelům o schválení i schvalovatelům.

Kolik hodin denně jste tehdy pracovala?

Až do toho auditu to bylo dvanáct hodin denně, celých pět měsíců. Ale vyplatilo se to, auditem jsme prošli na zelenou. Už v průběhu toho auditu jsem však začala mít zdravotní problémy. Nejdřív to byly bolesti hlavy, každý den zvýšená teplota, později jsem z ničeho nic nemohla pořádně hýbat levou rukou. Přitom jsem musela od rána do večera sedět s auditory a všechno jim vysvětlovat. Když se mi to stalo poprvé, vyděsila jsem se, jestli to není mrtvice.

To celou věc ale asi nevyřešilo, nebo ano? Nebyl to jasný signál k tomu, trochu zvolnit?

Hned po auditu jsem taky ubrala. Už jsem nebyla na každém mítinku. To byla doba, kdy jsem se začala ptát sama sebe, jestli mi to stojí za to. Měla jsem doma syna, který ještě ve čtyřech letech nemluvil. Když začal, zjistili jsme, že má vadu řeči. Bylo potřeba s tím intenzivně pracovat, a kdy to chcete dělat, když v sedm ráno odejdete a vrátíte se v osm večer. Napsala jsem si tehdy na kus papíru seznam věcí, které chci dělat, a uvědomila jsem si, že na své záliby vůbec nemám čas.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.