Před pár dny byl dokončen prodej farmaceutické společnosti Zentiva, jejímž novým majitelem se stává americká investiční společnost Advent International. Prodávající francouzská skupina Sanofi vyinkasuje zhruba 2,198 miliardy dolarů (v přepočtu zhruba 49 miliard korun). A právě tento obchod charakterizuje současné dění na českém trhu fúzí a transakcí. Letošní vývoj totiž zdobí několik opravdu velkých obchodů.
Ještě větší byl nákup telekomunikačních aktiv norského Telenoru v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku skupinou PPF, který vyšel skoro na 3,5 miliardy dolarů. A mezi největší obchody letoška patří i nákup stoprocentního podílu v americko-čínském výrobci netkaných textilií FQN US a FQN China od americké skupiny First Quality Enterprises tuzemskou skupinou R2G.
Rekordní půlrok
"První pololetí bylo rekordní, podle našich odhadů se celkový finanční objem za místní transakce pohybuje na úrovni 11 miliard dolarů," podotýká k tomu Štěpán Flieger, šéf oddělení fúzí a akvizic společnosti EY. Ve stejném období roku 2017 přitom české firmy figurovaly ať už na straně prodávajícího či kupujícího při transakcích "jen" za 4,5 miliardy dolarů a za celý loňský rok to bylo 11,5 miliardy.
Že letos půjde o akvizičně dobrý rok, potvrzuje i Václav Audes, partner advokátní kanceláře Havel & Partners, který se zaměřuje na oblast fúzí a akvizic. "Jako každý rok však bude klíčové poslední čtvrtletí, během něhož obvykle dochází k dokončení nejvyššího počtu obchodů, včetně těch s nejvyšším finančním objemem," říká.
Čas prodávat
Důvodů pro silný rok nacházejí odborníci hned několik. Na prvním místě se shodují na velmi dobrém výkonu české ekonomiky. Pro prodávající vlastníky je totiž rozhodně výhodnější prodávat v době ekonomického boomu než v době stagnace či ochlazení. Navíc ještě donedávna byly úrokové sazby na nízkých úrovních, což umožňovalo levné financování investic. "Očekávání růstu úrokových sazeb, k němuž centrální banka letos přistoupila, bylo také jedním z hnacích motorů trhu," vysvětluje Petr Suchý, partner a advokát Ambruz & Dark Deloitte Legal. Podle něj pokračuje konsolidace některých odvětví s perspektivou násobného růstu, především v oblasti služeb s vysokou přidanou hodnotou či technologických firem.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později