Jen málo cest podniká soukromě, většinou jde o služební výpravy do velice exotických lokalit spojené s vědeckým bádáním. Vojtěch Novotný, vedoucí oddělení ekologie Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích, totiž v poslední době zkoumá, proč je v tropických lesích o tolik více druhů hmyzu, rostlin, ale i obratlovců než v mírném pásmu. Takže srovnává třeba lesy v Japonsku s těmi na Papui-Nové Guineji.
Na ostrově Nová Guinea v Tichém oceánu dokonce šéfuje terénní vědecké stanici. Vedle řízení vědeckých pracovníků z nejrůznějších částí světa má na starosti i běžný provoz, včetně výplat zaměstnanců, což se jednou ukázalo při studiu lesa na tamní nejvyšší hoře Mount Wilhelm jako problém. "Nebylo bezpečné mít tam velkou částku peněz, proto jsme se dohodli, že místní pomocný personál nebudeme vyplácet každý týden, ale až na závěr projektu. Průběžně dostávali jen potvrzení o výdělku."
V průběhu několika měsíců si lidé za potvrzenky kupovali v obchodech zboží nebo je měnili za peníze. Vždy v nižší nominální hodnotě. Když Novotný přivezl za doprovodu policie pytle drobných, aby všechny vyplatil, fronta čekajících byla menší, než předpokládal. "Tím spontánním kapitalismem se třeba v jedné stanici zhruba polovina účtenek akumulovala do rukou tří lidí. Tahle nová měna ovšem s projektem zanikla."
Polární Ural: Dobrodružná výprava do země bez lidí
První větší cestu absolvoval Vojtěch Novotný ve svých 21 letech se spolužáky z vysoké. V době gorbačovovské perestrojky vyrazili za polární kruh. Na základě fiktivního potvrzení o spolupráci s Lomonosovovou univerzitou dojeli nejprve vlakem do Moskvy a pak dál na Polární Ural.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později