Šestadvacetiletý inženýr letectví a kosmonautiky Jan Kolmaš prožívá náročné dny. Před půlnocí 22. srpna odstartovala z evropského kosmodromu Kourou v Jižní Americe raketa Vega a vynesla na oběžnou dráhu satelit Aeolus. Dlouho připravovaná družice Evropské kosmické agentury (ESA) monitoruje pohyb větrů i v místech, kde se to dosud nedařilo, a pomůže tak zpřesnit předpovědi počasí. Mladý Čech je součástí sedmičlenného týmu, který se stará o hladký provoz satelitu.
Každý z inženýrů v týmu dohlíží na jinou část družice. "Já mám na starosti solární panely, baterie nebo tepelně-izolační systém," vyjmenovává Kolmaš. V praxi to znamená, že musí zajistit, aby vše hladce fungovalo.
Sedmičlenný operační tým dohlíží na satelit během celého jeho pobytu ve vesmíru. Několik měsíců před startem a pár dní po startu se tento tým rozrostl na 25 osob. "Když budu počítat inženýry, kteří satelit stavěli, IT techniky a vyšší management, na startu se podílelo skoro sto lidí," vyjmenovává Kolmaš.
Tým odborníků z ESA připravoval družici 16 let. Konstruktéři museli zajistit, aby ultrafialové lasery, které jsou pro satelit klíčové, fungovaly ve vesmíru. Právě lasery spolu s velkým teleskopem a citlivými snímači umožní sledovat pohyby větru po celé zeměkouli. Zvládnou monitorovat vítr i v bezoblačných místech, což se jinými postupy dosud nedařilo. Lasery zachytí proudění vzduchu hned u povrchu Země, ale i ve výšce až 30 kilometrů. "Družice Aeolus zpřesní předpovědi počasí. To bude mít dopad nejen na plánování víkendu, ale třeba na námořní dopravu a letecký provoz," upozorňuje na přínosy Kolmaš.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později