Procestoval stovku zemí, nadstandardně se vyzná v Africe a Indii a upřednostňuje místa odtržená od běžného světa. "Vždy mě to táhlo do těch nejodlehlejších lokalit, ne tolik kvůli dobrodružství a zvířatům, ale proto, že mě extrémně fascinují civilizací nezasažené kmeny a jejich kultura," říká Ondřej Havelka. Než v roce 2007 založil stavební firmu Granite Design, vyrážel do světa třeba až na dva roky. Poté co začal podnikat, už trvaly jeho výpravy jen měsíce. Přesto o sobě právem prohlašuje, že je vlastně profesionální cestovatel, religionista, fotograf, spisovatel.
"Cestování mě přivedlo ke vzdělávání a to zase zpět k cestování. Vždy jsem se zajímal o různá náboženství, dialog mezi nimi, prolínání kultur." Z vlastní zkušenosti Havelka tvrdí, že cestovatele čekají v cizích zemích tři fáze: Nejprve opojení a nadšení, potom totální dezorientace a frustrace z jiné kultury. A když tím projde, pak teprve přijde střízlivé reálné vnímání. "První rána je krásná, druhá nepříjemná a třetí míří na střed."
I proto podle Havelky nelze za týden dva poznat dobře jinou zemi a její obyvatele. "My žijeme v jednom odstínu jedné barvy. Člověk nemůže hodnotit celou paletu, pokud nepozná všechny barvy. Čím víc zemí a kultur poznáte, tím komplexnější obrázek si utvoříte o tom, čemu se říká svět."
Madagaskar: Suvenýr v podobě léků proti choleře
![Zakladatel stavební firmy Granite Design Ondřej Havelka (Foto: Shutterstock) jarvis_5b7d7b58498ea2ce2a617615.jpeg](https://img.ihned.cz/attachment.php/470/71985470/7Ui0EogkzpDhOsxtH9qAdTyeNrmVlLP4/jarvis_5b7d7b58498ea2ce2a617615.jpeg)
Když bylo Ondřeji Havelkovi 18 let, vyrazil sám na první velkou cestu. Vedla na Madagaskar. "Tahle cesta mě ovlivnila na celý život. Pochopil jsem, že vzdálenosti jsou relativní a cestování po světě je poměrně jednoduché," říká.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později