Procestoval stovku zemí, nadstandardně se vyzná v Africe a Indii a upřednostňuje místa odtržená od běžného světa. "Vždy mě to táhlo do těch nejodlehlejších lokalit, ne tolik kvůli dobrodružství a zvířatům, ale proto, že mě extrémně fascinují civilizací nezasažené kmeny a jejich kultura," říká Ondřej Havelka. Než v roce 2007 založil stavební firmu Granite Design, vyrážel do světa třeba až na dva roky. Poté co začal podnikat, už trvaly jeho výpravy jen měsíce. Přesto o sobě právem prohlašuje, že je vlastně profesionální cestovatel, religionista, fotograf, spisovatel.
"Cestování mě přivedlo ke vzdělávání a to zase zpět k cestování. Vždy jsem se zajímal o různá náboženství, dialog mezi nimi, prolínání kultur." Z vlastní zkušenosti Havelka tvrdí, že cestovatele čekají v cizích zemích tři fáze: Nejprve opojení a nadšení, potom totální dezorientace a frustrace z jiné kultury. A když tím projde, pak teprve přijde střízlivé reálné vnímání. "První rána je krásná, druhá nepříjemná a třetí míří na střed."
I proto podle Havelky nelze za týden dva poznat dobře jinou zemi a její obyvatele. "My žijeme v jednom odstínu jedné barvy. Člověk nemůže hodnotit celou paletu, pokud nepozná všechny barvy. Čím víc zemí a kultur poznáte, tím komplexnější obrázek si utvoříte o tom, čemu se říká svět."
Madagaskar: Suvenýr v podobě léků proti choleře
Když bylo Ondřeji Havelkovi 18 let, vyrazil sám na první velkou cestu. Vedla na Madagaskar. "Tahle cesta mě ovlivnila na celý život. Pochopil jsem, že vzdálenosti jsou relativní a cestování po světě je poměrně jednoduché," říká.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později