Třeboň je městem mnoha tváří. Historii vděčí za půvabné architektonické kulisy, rybníkářství za stále živou tradici. A díky unikátní kombinaci lázeňství, wellness a cykloturistiky přitahuje všechny milovníky aktivního odpočinku. A co teprve gastronomie, která zde přesně podle trendů doby sází na sezonní a lokální produkty.
Sladkovodní ryby − a nejen obligátní vánoční kapr − byly v minulosti běžnou součástí jídelníčku. Třeba ve slavné kuchařce Jana Kantora, vydané v polovině 16. století, se vedle dvou stovek receptů na jídla masitá objevuje také sto receptů na pokrmy připravené z ryb. A protože milovníci jídla dnes žádají hlavně lokální pochoutky, v Třeboni budou mít žně. Místní restaurace, samozřejmě i ty lázeňské, se zaměřují na sladkovodní ryby. Mezi nejoblíbenější rybí speciality patří pečený sumec servírovaný s nudlovými noky, hráškem a výpekem, potěší také candát s bylinkovým pyré či štika pečená na másle a bílém víně. Candát na bylinkách s grilovanou zeleninou, je v těchto parných dnech hitparádou jídelních lístků.
Čistá příroda
Okolí Třeboně patří k nejkrásnějším koutům republiky. Krajina přetvořená člověkem, konkrétně regentem rožmberského panství Jakubem Krčínem a dalšími staviteli rybníků, kteří zde na konci středověku vytvořili úctyhodný systém šestnácti rybničních soustav, jež dnes zahrnují 500 rybníků, je nejen zásobárnou ryb, ale také dokonalou turistickou destinací, neboť nabízí stovky kilometrů cyklostezek i pěších tras. Ty vedou chráněnou oblastí, jež je současně také biosférickou rezervací pod patronátem UNESCO.
Za zastávku stojí Dům přírody Třeboňska − návštěvnické centrum Chráněné krajinné oblasti a Biosférické rezervace Třeboňsko, kde se návštěvníci dozvědí příběhy místních rybářů, poznají historii třeboňských lázní a současně si mohou nechat poradit s plánováním vycházek či vyjížděk na kole. Nejoblíbenější je již tradičně Cesta kolem Světa − naučná stezka obkružující rybník Svět. Dvanáct kilometrů dlouhý okruh je vybaven informačními tabulemi, odpočinkovými místy a nabízí nádherné výhledy do krajiny. Cestu kolem rybníka Svět lze podniknout i na palubě výletní lodi.
Blahodárná slatina
Největším klenotem města jsou ovšem lázně, které rozvíjí mnoho set let dlouhou lázeňskou tradici. Třeboňské lázně se specializují na léčení poruch pohybového ústrojí, revmatických chorob, poúrazových i pooperačních stavů, artrózy, osteoporózy a celkovou rekondici těla i mysli.
Hlavní léčebnou metodou jsou slatinné koupele a zábaly, které využívají nejbohatší naleziště rašeliny v Česku. Zdejší slatina s obsahem minerálů pyritu a markazitu má především organický původ v rostlinách typu ostřice, orobinec a rákos, z anorganických složek obsahuje železo a síru. A její zásoby jsou zde na dalších 800 let.
Hosté si mohou vybrat ze dvou lázeňských domů. Tím prvním jsou Bertiny lázně, které se nacházejí v historickém centru Třeboně, v bezprostřední blízkosti městské památkové rezervace u Zlaté stoky. Nabízejí ubytování v hlavní budově i depandancích, řadu léčebných i wellness procedur, relaxační bazén s whirlpoolem a parní kabinou či saunu.
Druhou možností jsou Lázně Aurora v klidném prostředí rozsáhlého parku na břehu rybníka Svět, zhruba kilometr od historického centra města. Aurora poskytuje veškeré pohodlí pod jednou střechou − léčebné provozy, moderní ubytování, restaurace či kavárny. Oblíbenou atrakcí je wellness centrum s plaveckým bazénem s mírně slanou vodou a dalšími vodními atrakcemi, firemní klientela využije společenský a kongresový sál.
Unikátem Aurory je pak vyhlídková terasa ve výšce 25 metrů, kam hosté mohou vyjet panoramatickým výtahem, která nabízí neopakovatelný výhled do kraje s rybníkem Svět i siluetou Novohradských a Slepičích hor.
Město plné atrakcí
Historické centrum města nabízí celou řadu turistických atrakcí. Státní zámek Třeboň je čtvrtým nejrozsáhlejším zámeckým objektem v naší zemi, potěší kompletně zrekonstruovaný pivovar Regent s tradicí vaření piva od roku 1379 i samotné náměstí s renesančními a barokními domy a starou radnicí. Unikátem je také dochované městské opevnění se čtyřmi historickými branami a pak samozřejmě Schwarzenberská hrobka − jedna z architektonicky nejpozoruhodnějších památkových staveb v jižních Čechách.
Z církevních památek je třeba zmínit kostel sv. Jiljí a Panny Marie Královny s unikátní gotickou Třeboňskou madonou. Mimořádná atmosféra historického města je ideální základnou pro velké množství kulturních akcí, na jaře se zde koná prestižní festival Anifilm, věnovaný animovaným filmům pro děti i dospělé, koncem května se tradičně otevírá lázeňská sezona, v červenci probíhají Historické slavnosti Jakuba Krčína a během celých prázdnin běží divadelní festival. Atrakcí podzimních měsíců jsou pak stále oblíbenější výlovy rybníků.