Většina technologií, na nichž stojí fungování současné společnosti, je závislá na kovech, kterých začíná být nedostatek. Jejich velké zásoby se přitom nacházejí v oceánech. Jen se tam dostat.
"Usazeniny na mořském dně jsou na kovy bohatší než souš," říká Mike Johnston, generální ředitel torontské těžební společnosti Nautilus Minerals.
"Těžba sice vyžaduje činnost v drtivém tlaku, naprosté tmě, chladu a často ve vulkanických oblastech, ale riziko za to stojí," dodává.
Těžba podmořských ložisek kovů nevyžaduje hloubení šachet či odstřely jako v povrchových dolech, protože ruda leží přímo na povrchu. Na dně oceánů se dají najít tři základní typy ekonomicky zajímavých zdrojů kovů: konkrece, krusty a sirnaté usazeniny.
Poklady nejsou ve vracích, ale v bahně
Polymetalické konkrece jsou hrudky o průměru od jednoho do dvanácti centimetrů, které po miliony let vznikaly v hloubkách 3500 až 6500 metrů. Zajímavé jsou pro vysoký obsah manganu (okolo 30 procent), niklu, mědi (řádově v procentech) a dalších kovů. Jen v okolí Nové Guiney v oblasti velké jako Spojené státy leží na dně měď, která by pokryla potřeby lidstva na příštích 30 let.
Naproti tomu železomanganové krusty se srážely z mořské vody na skalnatých podkladech desítky milionů let v hloubkách 800 až 4000 metrů, kde tvoří vrstvy často i čtvrt metru silné. Obsahují přibližně 30 procent železa, stejné množství manganu a v menší míře řadu dalších zajímavých kovů jako třeba kobalt či nikl.
Zvláštním případem jsou sirnaté usazeniny. Tvoří se v místech tektonických zlomů a podmořských vulkánů v podobě takzvaných černých kuřáků. Jde o vývěry hydrotermálních systémů, kdy mořská voda proniká trhlinami do velkých hloubek zemské kůry a tam se ohřívá na teplotu stovek stupňů, protože pod obrovským tlakem v hloubce se nemůže měnit v páru. Přitom se v ní rozpouští řada prvků obsažených v hlubokých vrstvách zemské kůry. Takto obohacená voda proudí na povrch a látky v ní obsažené se sráží v okolí vývěrů, černých kuřáků.
Ty se vyskytují v hloubkách mezi 1000 a 5000 metrů a jejich nabídka kovů je opravdu bohatá: měď, zinek, olovo, zlato, stříbro a řada dalších.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později