Tomáš Scholz o sobě říká, že je poznávací typ. Poznal už 73 zemí Evropy, Afriky, Asie, Austrálie, Severní, Střední i Jižní Ameriky. Do mnoha států zavítal i vícekrát.
"Služebně jsem byl v necelé padesátce zemí," vypočítává český parazitolog. Uvádí, že tam pobýval jak na konferencích, tak na expedicích. V obou případech byli většinou v hlavní roli rybí paraziti. Těm se věnuje od roku 1981, nyní v Parazitologickém ústavu Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.
"Terén je oživením mojí práce, zvláště když objevíme něco, kvůli čemu tam jedeme. Vlastně potřebuji jezdit do terénu, abych měl co studovat."
Z takových vědeckých cest, většinou do turisty opomíjených destinací, si nepřiváží jen odborné zážitky. Vyšetřoval třeba ústřice v místech, kde byla cholera, nebo motolice, které způsobují rakovinu jater. Přesto se syrovému masu nevyhýbá. A v Peru, aby zvládl přechod do výšky 3,5 tisíce metrů bez bolesti hlavy, žvýkal listy koky. "Koka má stimulační účinek jako třeba u nás energetické drinky. Koku tam lze koupit běžně na trhu, na letišti z ní prodávají čaj."
Život českého parazitologa je tedy vysloveně dobrodružný. "Když budu mít i v budoucnu možnost, tak budu strašně rád cestovat dál."
Laos: Nebezpečný parazit v chutných rybách
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později