Tip:

Ať už se stavíte na kávu a dezert nebo na lehký oběd, určitě si kupte jeden bochník chleba s sebou. Vydrží čerstvý i několik dní.

Přestože nejmladší sestřička pražských kavárenských stálic Café Lounge a Ema Espresso Baru má otevřeno teprve pár měsíců, dokázala si získat nadšenou klientelu. Ambiciózní cíl spojit vlastní pražírnu kávy s kavárnou a pekárnou kvalitního chleba funguje na jedničku. Ačkoliv to zpočátku nebylo vůbec jednoduché, neboť zajímavých prostor je v Praze v současné době jako šafránu. Ale když se objevil vizuálně podmanivý industriální interiér nedaleko stanice Palmovka ve stále atraktivnější libeňské čtvrti, bylo vyhráno.

Z nabídky:

Obložený chléb, čerstvé ředkvičky a jarní pomazánka

jarvis_5b0ea200498e341e543c4bf6.jpeg

Zastřené vejce s chřestem

jarvis_5b0ea200498e341e543c4bfa.jpeg

Tajemství křupavé kůrky

Alf & Bet nabízí nejen unikátní prolnutí dnes tolik žádaných řemeslných služeb − ale navíc vytrhuje trn z paty i svým sestřičkám kavárnám − neboť vlastní výběrová káva by měla zásobovat Emu i Lounge, které byly zatím závislé na pražírnách ze zahraničí. A nebude to v žádném případě na úkor kvality, majitelé pražírny mají pro pražení velký cit a vyvážené espreso z promyté Etiopie se blíží tomu nejlepšímu, co tuzemská kávová scéna nabízí. A pokud je káva alfou tohoto podniku, také Beta − tedy pekárna chleba − předvádí nadstandardní výkony. Všechny chleby v nabídce nového podniku jsou příjemně vláčné, ale současně mají perfektně křupavou kůrku. Bochník si samozřejmě můžete odnést domů nebo ochutnat jeden z nabízených sendvičů či zapečených toastů. A přestože stálicí je pro někoho obyčejný, zapečený chléb se šunkou a sýrem, snídaňová i polední nabídka by mohla konkurovat lecjaké restauraci.

Rozinky v rumu

Mezi nejoblíbenější snídaně patří makovka, připravená jako francouzský toast s karamelizovanými jablky, tahounem obědového menu se stalo jemné zastřené vejce s chřestem, podávané (jak jinak) s domácím chlebem. Za zmínku stojí také parádní nabídka dezertů. Boduje poctivá žemlovka s nadýchanou bílkovou peřinou a rozinkami máčenými v rumu. Skvělé jsou i klasické české buchty s povidly nebo tvarohem, které překvapí svou vláčnou chutí. Nabídka se však stále mění, ať už při obědovém menu nebo z pohledu pekárenských výrobků − stále totiž přibývají nové typy sladkého i slaného pečiva.

Podívejte se, jak v pekárně Alf & Bet dělají italský chléb:

Pekař Luděk Dolejší z pekárny Alf & Bet nám ukázal, jak se dělá italský chléb.

Rozhovor s vrchním pekařem: Luděk Dolejší

Jaké je vaše nejoblíbenější pečivo/chléb a jak ho připravujete?

Kváskový pšenično-žitný chléb, vycházející z typických kmínových chlebů.

Adresa:

Alf & Bet

Světova 454/2
Praha 8
prague.cof­fee

Připravuji ho z žitného kvásku, chlebových mouk pšeničné a žitné, soli, kmínu a vody. Oproti tradičním receptům používám změny v postupu − autolýzu a část mouky spařuji horkou vodou, kvůli struktuře chleba a delší vláčnosti.

Jakou národní kuchyni máte nejraději a proč?

Od všeho kousek, u chleba, pečiva od plochých chlebů přes jižní "středomořské" chleby po žitné chleby třeba s rozinkami ze severu.

Pokud byste měl vyslat jedno tradiční české jídlo na světovou gastronomickou olympiádu, jaké by to bylo?

Krkonošské kyselo z kvásku a krajíc chleba se škvarky :-)

Související