Tu magickou hranici jsme minuli celkem bez povšimnutí: Česko má poprvé přes dva miliony lidí nad 65 let. No a co, je to jen číslo…

V tomto vydání Ekonomu podrobně rozebíráme, proč je to bez hlubokých ekonomických a sociálních reforem časovaná bomba pro tuzemské hospodářství.

Ale to není jediný aspekt. Masa seniorů se stane i obrovskou voličskou skupinou. Když to v předvolební kampani roku 1998 vypadalo, že se Strana důchodců za životní jistoty dostane s přehledem do sněmovny, její předseda Eduard Kremlička furiantsky slíbil, že v případě neúspěchu sní brouka. Nakonec strana neprošla a on brouka skutečně snědl. Ale v té době cílil na 1,3 milionu seniorů nad 65 let. Dnes jich jsou dva miliony a za pár dekád jich bude přes tři miliony.

Dnes by se už podobná strana do sněmovny asi pohodlně dostala.

Z aktuálních sněmovních stran měla dlouho monopol na nejstarší voliče KSČM. Ale i to se mění. Dobře to ukázal pozoruhodný průzkum agentury Median, který modeloval proměnu voličů u jednotlivých stran od roku 2014. Ve sněmovních volbách 2013 byla pro lidi nad 65 let jasnou volbou KSČM. Ale jak šel čas, seniory přebralo ANO a částečně i SPD. Dnes volí 39 procent nejstarší voličské skupiny ANO, jen 19,5 procenta KSČM.

Senioři nejsou tedy voličským monolitem, přelévají se mezi stranami A jak jich bude více a více, tyto přesuny budou čím dál častěji rozhodovat o vítězi voleb.

Je proto na zodpovědných stranách, aby už nyní vymýšlely novou společenskou smlouvu s čím dál početnější armádou seniorů. Pokud politici nechtějí, aby senioři volili protestně, pak jim musí nabídnout vedle dávek i chytré pobídky k delší pracovní aktivitě, dostupnou sociální a zdravotní péči, bydlení.

Dosavadní hybatelé politiky − mladí a lidé středního věku − už důchodce prostě nemohou přehlížet, protože ti je velmi brzo přečíslí.

Pokud se na rozvoj stříbrné ekonomiky vykašleme, brzo vznikne zase jistě nějaký Kremlička. A tentokrát už brouka určitě nebude muset jíst.

Související