Iron Man, Thor, Captain America, Ant-Man, Strážci Galaxie, Doctor Strange, Deadpool, Black Panther a jejich "fúze" v podobě Avengers. Univerzum superhrdinů, kteří desítky let okupovali stránky komiksů, na nichž vyrůstaly generace fanoušků této zábavy. A zlatý důl, z jehož filmové podoby vytěžili filmaři za poslední dekádu už přes šestnáct miliard dolarů. Stvořitel tohoto filmového univerza, studio Marvel, se tak z krachujícího nakladatelství pro geeky za posledních deset let proměnil v lídra filmového průmyslu. Posledním potvrzením je úspěch filmu Avengers: Infinity War, který otevřel nejsilnějším víkendem v dějinách a po dvanácti dnech v kinech celosvětově utržil více než miliardu dolarů. Má tak nakročeno mezi deset nejvýdělečnějších filmů historie, kde doplní své dva předchůdce a potvrdí dominanci Marvelu, který bude mít v top 10 hned čtyři snímky (vedle tří filmů Avengers i Black Panther).
Ještě jednou: tržby v kinech samotných míří ke dvaceti miliardám dolarů, s dalšími naplánovanými čtyřmi snímky tuto sumu stoprocentně přeskočí. Nemluvě o dalších miliardách plynoucích z prodeje televizních (nebo streamovacích) práv a u superhrdinských bijáků tradičně silného merchandisingu.
"Copyright hodnota" knihovny Marvelu má dnes devět nul. Před dvaceti lety ji přitom bylo možno koupit za příslovečnou cenu papíru. "Na superhrdiny Marvelu všichni s**ou," slyšel od šéfů Sony podle knihy Bena Fritze (Big Picture: The Fight for Future of the Movies) v roce 1998 tehdejší šéf Marvelu Avi Arad, když jim udělal nabídku na prodej světa marvelovských hrdinů za 25 milionů dolarů. Sony si tehdy vyzoblo jen Spider-Mana a dneska si může rvát vlasy. Zlaté tele skončilo ve stáji Disneyho, který za něj v roce 2009 dal čtyři miliardy dolarů. Jeho akcie se od akvizice Marvelu zhodnotily trojnásobně.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později