Zamilovaným místem je pro Petra Tošnera, obchodního ředitele firmy Axis Communications, Island. Sám už byl na tomto ostrově, který leží těsně pod polárním kruhem, třikrát a letos se tam chystá vzít manželku a dvě dcery ve věku 9 a 11 let. Chladné a liduprázdné země má rád. Říká jim "polární pouště". Extrém zažil na severu Švédska.
"Mají tam ledový hotel. Venku bylo minus 37 stupňů Celsia, uvnitř hotelu minus pět. Když tam vejdete, tak vás ta teplá vlna vysloveně bouchne přes nos," vzpomíná, jak v tomto ledovém království nocoval. "Na lůžku z ledu je dřevěný rošt, na něm sobí kůže a péřový spací pytel." Mnohem horší situace je venku, tam je třeba se neustále pohybovat. "Jinak lze zmrznout. Na naše superteplé oblečení jsme si museli navléknout ještě obrovské péřové věci, jen v tom je tam člověk schopný fungovat."
Tošner na své výpravy jezdí s partou kamarádů, která se na jednotlivých cestách obměňuje podle toho, jak mají kolegové čas. V létě obvykle potřebují na cestách lezecké vybavení, v zimě lyže či sněžnice. "Jsou to takové offroadové expedice. Seznam našich budoucích akcí je delší než počet sezon, které nás čekají."
Grónsko: Rozvodněná řeka byla nad síly výpravy
O cestování Petr Tošner tvrdí, že začíná teprve tehdy, když přestanou jít věci podle plánu. Nejvíc si takhle užil v Grónsku roku 2012. Předem vytyčenou trasu přehradila řeka.
"Nebyli jsme schopni člověka navázaného na lanu udržet, aby ji přešel, přeplaval. To léto bylo extrémně teplé, tály ledovce, a kde jindy tekl potok, valila se prudká řeka, která byla nad naše síly. Navíc z jedné strany ledovec, z druhé moře plné ker," vzpomíná, že museli otočit a stokilometrovou výpravu přeorganizovat, aby se opět vrátili do vesničky Kulusuk. Cestovatelé jí prý přezdívají grónské Švýcarsko.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později