Češi v minulosti platili za velmi věrné bankovní klienty. K přechodu od jedné finanční instituce k jiné se odhodlávali jen neradi. V posledních letech se i díky rostoucí konkurenci na trhu začíná tato loajalita postupně drolit.
Podle průzkumu agentury STEM/MARK například v roce 2016 změnilo svou banku 14 procent lidí. Loni si pak převedl účet od stávající finanční instituce ke konkurenci každý devátý Čech. Nejen průzkum, ale i statistiky o přírůstcích nových klientů ukazují, že z této situace nejvíce těžily nové banky lákající na malé či žádné poplatky. Ty byly hlavním důvodem pro změnu finančního ústavu.
Z výzkumu STEM/MARK také vyplývá, že téměř třetina lidí, kteří se loni odhodlali k výměně bankéře, odešla od České spořitelny. Na dalších místech jsou Era Poštovní spořitelna, ČSOB, mBank a Komerční banka. Nejvíce z těchto "odpadlíků" přivítali ve svých pobočkách Air Bank, Fio banka a Equa bank. Tedy finanční instituce, které se loni těšily z největšího růstu počtu klientů.
Konkurence se navíc stále zostřuje. Na začátku roku 2017 na bankovní trh vstoupila Banka Creditas, která dříve pod stejným názvem fungovala jako družstevní záložna. Loni se pak přetransformoval z nebankovního poskytovatele půjček na banku Cetelem, který dnes nabízí finanční služby pod značkou Hello bank. Obě instituce se přitom vydávají podobným směrem jako malé banky v minulosti. Sází především na ořezání poplatků a výhodnější půjčky.
Zatímco v minulosti nové banky zpočátku nabízely jen omezené služby, dnes je postupně rozšiřují. Air Bank tak například loni začala po refinancování nabízet i nové hypotéky, do půjček na bydlení se "opřela" i Equa bank. Pro velké bankovní domy tak představují čím dál větší konkurenci. Což ostatně potvrzují statistiky i nárůsty počtu klientů, které jsou právě u malých, často "bezpoplatkových" bank nejvyšší na českém trhu.
Jak si jednotlivé banky v konkurenci stojí? Kam se obrátit, pokud hledáte nejvýhodnější půjčku nebo naopak spoření? A u kterých finančních institucí nebudete muset za většinu základních služeb platit? Týdeník Ekonom sestavil velké srovnání bank v Česku, aby zjistil, kde se nejlépe zhodnocují úspory nebo kde si lze nejvýhodněji půjčit.
Poplatky už nejsou v módě
Vstup nových menších finančních institucí na český trh v posledních letech měl vedle zvýšení konkurence ještě jeden pozitivní efekt pro zákazníky. Nové "štiky" na bankovním trhu se do boje s obry pustily především bezpoplatkovou politikou. Jinými slovy, neúčtovaly si většinou poplatky za vedení účtů včetně těch úvěrových, často nabízely bezplatné výběry z bankomatů a další služby.
To pochopitelně ovlivnilo i přístup "starých" hráčů na trhu. Alespoň části poplatků se museli vzdát i oni. Typickým příkladem byly třeba hypotéky, kde prakticky zmizely dříve obvyklé tisícové poplatky za správu úvěru a podobně. Kromě toho ale i velké banky přišly s rušením poplatků u běžných účtů. Projevilo se to mimo jiné i poměrně velkým propadem celkových příjmů z poplatků v českém bankovnictví.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později