Na převod firmy stačí jedna podepsaná smlouva a kvůli nedokonalosti obchodního rejstříku nemusí být ani pravá. Neblahou zkušenost s tím má realitní skupina Cimex Group, která loni v létě ze dne na den ztratila kontrolu nad 15 dceřinými společnostmi, mimo jiné například nad sítí ubytovacích zařízení Orea Hotels. Novému "majiteli" podle zástupců Cimexu stačilo předložit fiktivní smlouvy o převodu dotčených firem. Na jejich základě pak zřejmě nic netušící notář vyhotovil příslušný zápis o změně vlastníka a následně i jednatele a všechny nové skutečnosti zapsal do obchodního rejstříku.
"Dozvěděli jsme se o tom v den, kdy byl zápis do rejstříku proveden, a to od bank, do nichž se nově zapsaný jednatel dostavil a požadoval změnit dispoziční práva k účtům," popisuje Jiří Adamčík, ředitel právního úseku Cimex Group.
Dodnes soud v případě nerozhodl, pouze vydal předběžné opatření, které novému majiteli a jednateli znemožňuje jednat za společnost. Jednat za ni ovšem nemohou ani původní vlastníci. Tato situace přitom může trvat i několik let a pro firmu může být likvidační.
Noční můra za bílého dne
Takovýto způsob ovládnutí společnosti, kdy se podvodník stane majitelem a následně jednatelem, je poměrně sofistikovaný. Vyžaduje zfalšování kupních smluv, plných mocí a úředně ověřených podpisů. Ty dotyčný navíc musí ještě obhájit před notářem, který provede změny společenské smlouvy. Do firmy se však lze nabourat i podstatně jednodušším způsobem: stát se pouhým jednatelem.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později