Už je těch mocenských koalic trochu moc. Jen posuďte:
115: hlasy ANO, SPD a KSČM ovládly sněmovnu po volbách v roce 2017 při jejím ustanovení a je stále otázka, zda to nakonec nebude i vládní koalice.
78+1: samotné ANO s mocnou podporou prezidenta Miloše Zemana ovládlo vládní kabinet. Při hlasování ve sněmovně sice tato koalice neuspěla, ale vládne v demisi dále.
140: Babiš protlačil zákon o státním rozpočtu na tento rok v souručenství své bývalé staré koalice (ANO, ČSSD a KDU-ČSL) a nových spojenců (SPD, KSČM).
Tím pro tuto chvíli výčet funkčních koalic končí, ale brzo přibudou další.
Je pravděpodobné, že se Babiš nakonec nebude chtít opřít o extrémní hlasy a buď ustoupí on (vzdá se premiérství), nebo donutí k zásadním ústupkům své partnery z minulé vládní koalice. A vznikne:
103: staronová koalice ANO, ČSSD, KDU-ČSL, ve které se partneři budou mít ještě méně rádi než v předchozím období. Je ale také možné, že Babiš si bude chtít pojistit širší podporu. Pak by vznikla:
109: Trojkoalice by přibrala starosty, kteří se jako první z demokratických stran uvolili ke vstřícnému vyjednávání s Babišem.
Ale to vše bude asi dopečeno až za několik měsíců. Prezident tvrdí, že chce mít většinový kabinet až do června. To je spousta času.
A co je podstatné, také spousta zákonů, pro které Babiš bude muset ve sněmovně hledat podporu. A tak asi dojde na nyní nepředstavitelné koalice.
Ekonom už v minulém čísle informoval o shodě ANO, pirátů a starostů na novele zákona o registru smluv, který by utnul výjimku ze zveřejňování pro ČEZ.
Nyní Ekonom informuje, že stejné strany jsou ochotné podpořit vládní návrh na usnadnění oddlužení lidí uvízlých v dluhové pasti.
Jistě to nebude nakonec tak oficiální vládní koalice, ale je pravděpodobné, že tu častěji, než se nyní může zdát, bude úřadovat "stošestková" ad hoc koalice ANO, pirátů a starostů.