Už je těch mocenských koalic trochu moc. Jen posuďte:

115: hlasy ANO, SPD a KSČM ovládly sněmovnu po volbách v roce 2017 při jejím ustanovení a je stále otázka, zda to nakonec nebude i vládní koalice.

78+1: samotné ANO s mocnou podporou prezidenta Miloše Zemana ovládlo vládní kabinet. Při hlasování ve sněmovně sice tato koalice neuspěla, ale vládne v demisi dále.

140: Babiš protlačil zákon o státním rozpočtu na tento rok v souručenství své bývalé staré koalice (ANO, ČSSD a KDU-ČSL) a nových spojenců (SPD, KSČM).

Tím pro tuto chvíli výčet funkčních koalic končí, ale brzo přibudou další.

Je pravděpodobné, že se Babiš nakonec nebude chtít opřít o extrémní hlasy a buď ustoupí on (vzdá se premiérství), nebo donutí k zásadním ústupkům své partnery z minulé vládní koalice. A vznikne:

103: staronová koalice ANO, ČSSD, KDU-ČSL, ve které se partneři budou mít ještě méně rádi než v předchozím období. Je ale také možné, že Babiš si bude chtít pojistit širší podporu. Pak by vznikla:

109: Trojkoalice by přibrala starosty, kteří se jako první z demokratických stran uvolili ke vstřícnému vyjednávání s Babišem.

Ale to vše bude asi dopečeno až za několik měsíců. Prezident tvrdí, že chce mít většinový kabinet až do června. To je spousta času.

A co je podstatné, také spousta zákonů, pro které Babiš bude muset ve sněmovně hledat podporu. A tak asi dojde na nyní nepředstavitelné koalice.

Ekonom už v minulém čísle informoval o shodě ANO, pirátů a starostů na novele zákona o registru smluv, který by utnul výjimku ze zveřejňování pro ČEZ.

Nyní Ekonom informuje, že stejné strany jsou ochotné podpořit vládní návrh na usnadnění oddlužení lidí uvízlých v dluhové pasti.

Jistě to nebude nakonec tak oficiál­ní vládní koalice, ale je pravděpodobné, že tu častěji, než se nyní může zdát, bude úřadovat "stošestková" ad hoc koalice ANO, pirátů a starostů.

Související