Trvalo to dlouho, byť ne zas tak dlouho jako českým politikům. Po zářijových volbách v Německu staronová kancléřka Angela Merkelová konečně dohodla stabilní vládu se sociálními demokraty z SPD.

Nechme stranou, že prodloužení velké koalice přirozených ideových oponentů CDU/CSU a SPD škodí německé politice a vytváří poptávku po extrémním protestu.

Podstatnější je se nyní ptát, co nová vláda v Berlíně znamená pro Evropu a speciálně pak pro Česko, které ekonomicky platí za 17. spolkový stát Německa.

Na celkovém programu velké koalice se z pohledu Česka pozitivně podepsali sociální demokraté. Jejich vůdce Martin Schulz prosadil, že Německo bude platit více do evropského rozpočtu. To je pro čistého příjemce Česko velmi dobrá zpráva, zvláště po odchodu Británie z EU a tenčícím se penězovodu z koheze. SPD ale také prosadila do programu posílení europarlamentu, dobudování eurozóny s vlastním rozpočtem a proměnu eurovalu v permanentní Evropský měnový fond. To před Česko staví otázku, zda chceme jít s jádrem unie, nebo zůstat stranou dění.

Pozitivně Česko ovlivní i nejrůznější investice, které si sociální demokraté na Merkelové vymohli. Ovládnou ministerstvo financí a to nasměruje 36 miliard eur přebytku do nejrůznějších programů od zemědělských dotací přes infrastrukturu po digitalizaci a rychlý internet. A jak známo, když investuje Německo a roste, má z toho užitek i Česko. Německo také před Českem prošlape několik oblastí, okolo kterých se dosud spíše opatrně mluví: ať už jde o regulaci a zdanění velkých technologických gigantů, daň z finančních transakcí či regulaci kryptoměn a blockchainu.

Je nepochybné, že Merkelová slouží své poslední kancléřské období a už trochu přesluhuje. Vždyť začínala s kancléřstvím už za éry Bushe, Chiraka a Blaira! Ale to je věcí Německa. Pro Česko i Evropu je podstatné, že Německo bude investovat, reformovat a navyšovat své platby do evropského rozpočtu.

Související