Jeden z bývalých klientů Citibank zažil divokou letní noc. Návštěva nevěstince v pražské ulici Ve Smečkách jej vedle útraty a platby "společnicím" přišla na dalších 45 tisíc korun. Podle záznamů, které o případu zveřejnil úřad finančního arbitra, mu v baru dvě ženy nabídly "společnou návštěvu pokoje". Z bankomatu, příhodně umístěného přímo v prostorách klubu, vybral šest tisíc korun, přičemž se kolem něj "motalo" několik lidí včetně jedné za společnic. Muž na pokoji se ženami strávil asi hodinu a čtvrt a platební kartu měl podle svých slov v kapse kalhot odložených na podlaze. Jedna žena po chvíli odešla pro pivo a "po jejím návratu se ženy opět věnovaly Navrhovateli", jak uvádí úřední zpráva. Ihned poté, co o půl čtvrté ráno z klubu odešel − s platební kartou v kapse −, mu volali z banky, že z jeho konta bylo asi dvacet minut předtím provedeno pět výběrů po devíti tisících. Pachatelé to stihli za necelé čtyři minuty.
Muž po Citibank požadoval vrácení částky, protože transakce neautorizoval, ale banka reklamaci odmítla. Netvrdila sice, že by její klient sporné výběry autorizoval, ale pomocí záznamu výběrů prokázala, že transakce byly provedeny originální platební kartou a potvrzeny zadáním PIN. Okradený muž se obrátil na úřad finančního arbitra, který dal za pravdu bance, neboť se klient podle něj dopustil "hrubé nedbalosti", když neochránil kartu ani PIN před zneužitím.
Správný PIN při krádeži je problém
Jak ukazuje graf na vedlejší straně, v porovnání s Evropou i světem je v Česku úroveň podvodů při nákupech platebními kartami relativně nízká. V roce 2016 proběhlo v Česku podle údajů České bankovní asociace zhruba 684 milionů transakcí platebními kartami v celkové hodnotě kolem 477 miliard korun a podvodné platby dosáhly výše 63 milionů korun. Poměrně stabilní je i počet takzvaných skimmingových útoků, kdy se pachatelé pomocí kopírovacího zařízení a kamery nebo falešné klávesnice dostanou k údajům z platební karty i k PIN. V roce 2016 bylo v Česku podle Národní centrály proti organizovanému zločinu zaznamenáno celkem 329 takových útoků.
Odpovědnost za neautorizované platby a výběry hotovosti nese banka. Spoluúčast klienta činí ekvivalent 50 eur.
Pachatelé si získané údaje nahrávají na "falešné" karty bez čipu, které přijímají automaty jen v některých zemích, hlavně v Africe a Jižní a Severní Americe. Pro klienta je pak poměrně snadné prokázat, že si hotovost v daleké cizině nevybral on, a banka reklamaci uzná. I u zneužití karty při bezkontaktních nákupech přijde klient maximálně jen o spoluúčast, která se podle nové evropské směrnice platné od 13. ledna snížila ze 150 na 50 eur.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později