Američan čínského původu Gordon Chang žil dvě desetiletí v Číně, kromě událostí ve druhé největší ekonomice světa také sledoval a analyzoval dění kolem Severní Koreje. V roce 2005 vydal knihu s názvem Nuclear Showdown. Tedy přeloženo do češtiny cosi jako Poslední jaderný souboj.
Analýzou severokorejské politiky a vztahů s okolními zeměmi dospěl k názoru, že nejizolovanější země světa půjde tvrdě za svým cílem získat jaderný arzenál a mezikontinentální rakety. Ohrozí Spojené státy a Soul s Tokiem nebudou v případě konfliktu daleko od totálního zničení. Světová ekonomika utrpí šok.
Chang tehdy sklidil kritiku jako alarmista a hysterik. Jenže… Přesně rok po vydání knihy Korejská lidově demokratická republika (KLDR) provedla první test atomové nálože. Následovaly další a další, pak přišly zkoušky mezikontinentálních střel. Rada bezpečnosti OSN přitvrzovala v sankcích, ale Severní Korea už pod vedením mladého Kim Čong-una zbrojila a zbrojila.
Až 29. listopadu 2017 vyzkoušela raketu Hwasong-15, která je schopná zasáhnout kterékoli místo ve Spojených státech a Evropě. Zatím se neví, zda s jadernou hlavicí. Škarohlíd a pesimista Gordon Chang má tedy zatím − dvanáct let po vydání své knihy − pravdu, jeho prognózy se vyplňují. Bude ji mít i v tom, že válka v Asii bude a oběti na Korejském poloostrově, v Japonsku, ale i jinde se budou počítat na statisíce?
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později