Od ledna začne fungovat evidence svěřenských fondů. Ta má prolomit dosavadní anonymitu jejich zakladatelů a beneficientů, a zabránit tak možnému zneužití svěřenských fondů k praní špinavých peněz nebo odklánění majetku. Nový rejstřík by ale měl usnadnit také samotné fungování fondů. Například bankám nebo firmám, s nimiž spolupracují, už fondy nebudou muset složitě prokazovat, že vůbec existují.

Svěřenské fondy se využívají například k předání firmy na další generaci. Podnikatel do nich také může vyčlenit rodinný majetek − kupříkladu rodinný dům nebo byt − a ochránit ho tak před exekutory pro případ, že by se jeho byznysu přestalo dařit. Majetek vyčleněný do fondu totiž přestává být ve vlastnictví zakladatele a stává se majetkem samostatným. Svěřenský fond spravuje správce, kterým může být prakticky kdokoliv − třeba příbuzný, spřízněná osoba nebo profesionální poradenská firma.

Zakládání svěřenských fondů v Česku umožnil od roku 2014 nový občanský zákoník. Na popularitě získaly ale až díky bývalému ministru financí Andreji Babišovi. Ten kvůli zákonu o střetu zájmů do dvou z nich vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol. To ke svěřenským fondům přitáhlo pozornost médií a zvýšilo mezi lidmi zájem o jejich zakládání.

Díky nové evidenci by se zájem o ně mohl ještě zvýšit. "Evidence fondů určitě může pomoci zdůvěryhodnit tento institut. Naši klienti mají často obavy z případné změny legislativy, ptají se, zda svěřenské fondy nebudou zrušeny. Vznikem registru se jim dá jasně najevo, že se svěřenskými fondy se do budoucna počítá," míní Jaroslava Hanková, manažerka společnosti Apogeo, která se zabývá poradenstvím kolem svěřenských fondů.

Důvěryhodností svěřenských fondů otřásly zejména obavy z jejich anonymity, která v černých scénářích může posloužit jako zástěrka pro praní špinavých peněz. Přesvědčivé důkazy, že by ke zneužití fondů skutečně docházelo, však neexistují. Například Finanční analytický úřad, který má v České republice na starosti boj proti podvodným transakcím, od roku 2014 nezaznamenal žádný případ praní špinavých peněz skrze tyto fondy. Ministerstvo financí a vnitra spolu s Vrchním státním zastupitelstvím přesto už po třech letech od účinnosti nového občanského zákoníku iniciovaly novelu, která zřizuje evidenci posilující transparentnost fondů.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.