Čím dál častěji zaznívají předpovědi toho, za jak dlouhou, respektive krátkou dobu budou na ulicích už jen autonomní vozidla. V horizontu 20 let prý přestane být dovolené řídit "ručně". S názorem, že jednoho dne řízení plně převezmou automatické systémy, lze v podstatě souhlasit. Úvodní otázka tak snad ani nemá znít "kdo bude řídit?", ale spíše "dokdy bude ještě řídit člověk?".

Je však nutné si uvědomit, že ač se technický rozvoj řítí vpřed mílovými kroky, je třeba urazit ještě dlouhou cestu. Na ní se musí vyřešit etické otázky týkající se naprogramování vozidla, či dokonce jeho samostatného rozhodování v krizových situacích. Má auto v případě neodvratitelné kolize preferovat život posádky, či okolních účastníků provozu? Také je nutné nastavit příslušný právní rámec, jenž bude dostatečně řešit odpovědnost za škodu způsobenou autonomním systémem včetně případného systému povinného pojištění. Současná legislativa se totiž v určitém okamžiku vývoje nejspíše ukáže jako nevyhovující. Specifické problémy přinese i období, v němž se budou na silnici míjet autonomní a neautonomní vozy. Například v Německu již přijímají legislativu pro testování vozidel, která nevyžadují ani dohled lidského řidiče, v běžném provozu. Velké vášně vzbuzuje též otázka dopadů na za­městnanost. Ta se koneckonců netýká jen řidičů, ale robotizace výroby a provozu obecně. V neposlední řadě je třeba řidiče psychicky připravit na fakt, že jim možná stát − s poukázáním na očekávanou vyšší bezpečnost autonomní dopravy − jednou skutečně zakáže chopit se volantu. Takové rozhodnutí však nebude ani tak právní či etické, ale především politické − a o to třaskavější.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 10 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.