Když byl Oldřich Šubrt náctiletý, jeho nejoblíbenější knihou byl zahraniční jízdní řád, který si půjčoval na hlavním nádraží v Praze. Tak moc toužil cestovat.
Dnes je majitelem skupiny Health and Domestic Services Limited se sídlem v Londýně, která má v Česku dvě dceřiné společnosti. Na služební cesty jezdí hlavně do USA na zkušenou. Program Health Plus je privátní poliklinikou, která nabízí nadstandardní péči po vzoru klientsky orientovaných amerických zdravotnických zařízení. A Academy of Health Care Management vzdělává řídící pracovníky ve zdravotnictví a spolupracuje s podobnými vysokými školami v Texasu, Alabamě, New Jersey či Pittsburghu.
Ale také třikrát až čtyřikrát v roce míří Šubrt na soukromé cesty, a to do opravdu exotických destinací. "Necestuji, abych vylezl na nejvyšší skálu nebo viděl zastřeleného lva. Získávám energii nezážitkově, pocitově," tvrdí s tím, že si ze zapšklé středoevropské kotliny jezdí do ciziny pro pozitivní energii. "Mám rád místa, kde lidem dělá radost, že dělají radost jiným." Za krásnou považuje i "tvorbu" takové cesty.
Už první velkou výpravu na Západ, až do Londýna, si jako student medicíny ještě za komunismu připravil zcela sám. "Cestou zpět ve Vídni jsem si v bazaru koupil ojeté lyže Atomic za 400 šilinků. Na hranici mi naštvaný celník vyměřil pětitisícikorunové clo," vypráví a dodává, jak se raduje ze současných cestovatelských možností.
Srí Lanka: Se svatým mužem po hinduistických chrámech
V mládí fandil Oldřich Šubrt sci-fi a představitelem této literatury pro něj byl Arthur Charles Clarke. Takže se před třemi roky rozjel na Srí Lanku, kam se tento spisovatel přestěhoval a kam umístil děj svého románu Rajské fontány.
Z masivu Sigiriya, jinak také Lví skála, zapsaném na seznamu UNESCO, v knize vedl výtah do vesmíru. "Zažil jsem to skalní město, chodil jsem v místech, kde bral Clarke inspiraci," vzpomíná Šubrt. Mezi nohama lva se dodnes vchází do skalního komplexu, jehož součástí jsou jeskyně, zahradní areál, stále funkční nádrže na vodu pro fontány i barevné fresky poloobnažených dívek.
"Srí Lanka je pro mě ráj. Včetně poznání, že spolu mohou žít různá náboženství. Ve městech jsou tam vedle sebe kostely hinduistické, buddhistické, protestantské, křesťanské, islámské i židovské," říká Šubrt.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později