Německo, Španělsko, Itálie, Rusko − tam všude se Pavel dostal na služebních cestách. Cestování měnilo v jeho očích průměrný "job" v práci snů. Jenže pak se mladý muž oženil, narodil se mu dcera a trávit celé týdny na cestách se mu už nechce. Ale má štěstí, podle právníků může cestování odmítnout, aniž by se musel bát, že přijde o práci.

Zákoník práce říká, že firma může vyslat zaměstnance na pracovní cestu pouze s jeho souhlasem. To však neznamená, že je potřeba potvrzovat každou cestu zvlášť. Obecná dohoda na cestování může být zakotvena v pracovní smlouvě. Takové ustanovení v ní má i Pavel. Existují však výjimky, kdy si šéf musí jít pro souhlas znovu. Jde o situace, kdy zaměstnanec pečuje o dítě mladší osmi let anebo se dlouhodobě a soustavně stará o nemocného. Stejná pravidla pak platí i pro těhotné pracovnice. "Pokud se jedná o takový případ, potom je nutný individuální souhlas zaměstnance s každým vysláním mimo obec, pracoviště nebo bydliště," upřesňuje advokát z kanceláře PwC Legal Petr Glogar.

Ani to ale neznamená, že by o vyslání na služební cestu museli šéfové se svými lidmi složitě "papírovat". Souhlas s vysláním nemusí mít písemnou formu. V praxi to dokonce obvykle funguje tak, že pokud zaměstnanec na služební cestu bez řečí nastoupil, má se za to, že s ní souhlasil.

Naopak písemně stanovit musí zaměstnavatel podmínky pracovní cesty, které mají vliv na poskytnutí a výši cestovních náhrad. Specifikovat by měl zejména místo nástupu a ukončení cesty, její délku, místo plnění pracovních úkolů, způsob dopravy a ubytování. Musí přitom přihlížet k oprávněným zájmům zaměstnance. "Například když má pracovník strach z létání, pak by jej do něj neměl nutit," uvádí Aleš Terš z PwC Legal.

Při stanovování podmínek služební cesty může firma rozhodnout i o tom, že pracovník pojede vlastním autem a sveze kolegy. To už ale bude muset dotčený zaměstnanec odsouhlasit. "Jednostranně takovou povinnost zaměstnavatel nařídit nemůže," dodává Terš.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.