Když Dalibor Dědek před měsícem oznámil, že vstoupí do politiky, mnoho lidí přispěchalo s názorem, že jablonecký selfmademan nebude "druhý Babiš".

A když Dědek před týdnem řekl, že si to rozmyslel a že do politiky nakonec nepůjde, tak to tím definitivně potvrdil. "Druhý Babiš" nebude, byť by se − pro někoho možná paradoxně − v těchhle volbách docela hodil.

Babiš (ten "první", tzv. originál) dnes luxuje hlasy lidí, kterým se nelíbí současný politický establishment a kteří slyší na jednoduchá řešení ("Uděláme pořádek!"), jakkoliv zároveň nejsou extremisté.

Prototyp Babiš, který vybudoval velkou firmu a stal se jedním z nejbohatších lidí v zemi, je jim bližší než prototyp Sobotka, který v životě nedělal nikdy nic jiného než politiku, a jakkoliv bude v historii zapsán jako jeden z mála polistopadových premiérů, kteří vydrželi ve funkci celé řádné volební období, žádné valné výsledky za ním vidět nejsou.

Když vedle sebe postavíte "Babiše" a "Sobotku", není těžké cítit voličskou náklonnost k "Babišovi".

Ale stále se bavíme o prototypech v uvozovkách, ne o reálných politicích jménem Babiš a Sobotka. Tam už vstupují do hry politické kauzy, pochyby z minulosti, charakterové vady atd. Ale kdo by se zabýval detaily, že ano? Typicky je "Babiš" pro určitý typ voličů vždycky lepší než standardní politik. Je to charisma borce, který něco dokázal a nějakého chudáčka ze stranického sekretariátu strčí do kapsy. Tečka.

Velmi bohatí lidé mají charisma. Tak to prostě je, platí rovnice "peníze = charisma", ať se nám to líbí, nebo nelíbí. Automaticky to neznamená, že získají hlasy voličů, ale mají to hodně usnadněné. (Pamatujete na Václava Fischera, prvního ve své době úspěšného byznysmena, který ve volbách do Senátu porazil v Praze neporazitelnou ODS, za niž navíc kandidovala oblíbená herečka?) Ale když k tomu přidají populismus a ochotu udělat pro hlasy voličů cokoliv, může snadno vyrůst "druhý Babiš". A pak další a možná i další.

Existuje velká skupina voličů, které moc nezajímají detaily politických programů, nejsou nijak zvlášť ideologicky zaujatí a vlastně je ani moc nebaví se politikou zaobírat.

Jsou prostě nespokojení a celkově bez nálady, nelíbí se jim, jak žijí, ale nevědí přesně proč, a nemohli si nevšimnout, že tu je "Babiš", který říká, že se nediví, že se tak cítí, ale že jim garantuje, že to není jejich vina a že s tím po volbách něco udělá. Nic za to od nich nechce, jen ten jeden voličský hlas do urny. Proč mu ho nedat?

Je jediná možnost, jak může nějaký "druhý Babiš" významně ovlivnit volby. Když bouchne do stolu a řekne "Ahoj lidi!", vlastně ne, to už je zabrané, tak třeba "Nazdar Češi!", a bude pokračovat, "vím dobře, co vás trápí, jsem jeden z vás, vydělal jsem miliardy, ale teď budu pracovat už jen pro vás!"… A pak snad Babiš bez uvozovek nebude na podzim brát tolik.

Jenže pro tohle Dalibor Dědek nebyl vhodným typem politika, a už vůbec ne člověka, a Starostové vhodnou politickou platformou.

Což je pro Dědka i Starosty spíš pochvala než kritika, ale v získávání hlasů jim to nepomůže.

Když Dědek říká, že sice nekandiduje, ale "tváří" zůstává, je to legrační. Ono i pro Starosty bude lepší, když Dědkovy tři miliony (tolik zatím podnikatel hnutí věnoval, je to dle zákona maximální možná částka) použijí na něco jiného než na billboardy s jeho tváří. Ta asi moc přesvědčivě působit nebude. Asi jako kdyby se novomanžel odstěhoval po čtyřech týdnech od manželky a pak spolu pózovali v reklamě na šťastné manželství. No nekupte to.

Paradoxně nebylo vůbec jisté, zda by Dalibor Dědek pro Starosty nové voliče získal, ale skoro jisté je, že po nevydařené milostné aférce potenciální voliče naopak odradí.

Byznysově řečeno: vy byste kupovali akcie firmy, které renomovaný byznysmen slíbil investici, a když v ní nahlédl pod pokličku, vzal příslib obratem zpátky? Asi ne. Takový byznys podle všeho neklapne.

Související