Mít vlastní peníze, a zbavit se tak závislosti na rodičích je snem téměř každého mladého člověka. Někteří se pustí do podnikání, většina ale dává přednost zaměstnání v zavedené firmě. Nemusí se díky tomu starat třeba o placení daní a sociálního a zdravotního pojištění. To zařídí zaměstnavatel. K tomu, aby vše běželo, jak má, je ale potřeba pracovní smlouva splňující všechny požadavky zákona.

Pracovní smlouva musí být vždy písemná a podepsat ji firma s novým zaměstnancem musí nejpozději v den jeho nástupu do práce. Jedno vyhotovení si ponechá zaměstnavatel, druhé náleží pracovníkovi. Před podpisem si ji důkladně přečtěte. Podle zákoníku práce musí vždy obsahovat tři základní náležitosti: druh práce, místo jejího výkonu a den nástupu do zaměstnání. Do pracovní smlouvy patří i název a sídlo zaměstnavatele a identifikační údaje zaměstnance, jako je jméno, bydliště, rodné číslo nebo datum narození.

Vedle toho se ve smlouvě uvádějí další podmínky, na nichž se smluvní strany dohodly. Obvykle to bývá délka pracovního poměru, případně to, zda se pracovní poměr uzavírá na dobu určitou nebo neurčitou. Pokud to smlouva výslovně neuvádí, má se za to, že se jedná o pracovní poměr na neurčito. Dále je možné dohodnout si i zkušební dobu, během níž může zaměstnanec i jeho šéf pracovní poměr z jakéhokoliv důvodu okamžitě zrušit. Zkušební doba ale nesmí být u běžných zaměstnanců delší než tři měsíce.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.