Jako malý kluk bydlel na panelákovém sídlišti v Opavě a v noci, když viděl na obloze blikat světýlko letadla, představoval si, že v něm letí objevovat nové země a lidi. Dnes, když už je Michalu Pazderníkovi 33 let, je cestování jeho největší vášní. Ovšem na rozdíl od většiny podobně nadšených cestovatelů tráví tento lékař Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM) své dovolené tak ze dvou třetin pracovně jako kardiolog v rámci Nadačního fondu Africké srdce. Většinou jde o místa, která nepatří k turistickým hitům.
"Klasický typ dovolené v nějakém uzavřeném pětihvězdičkovém resortu není pro mě," říká Pazderník, který přirovnává svůj život k proudící řece. Také ona nezůstává na jednom místě. A právě nové podněty a impulzy na cestách mladého kardiologa uspokojují. "Rád poznávám nová místa, nové lidi a při vyšetřovacích misích v zahraničí se dostanu blízko k místním lidem, jsem s nimi v denním kontaktu, jím jejich jídlo, vyprávějí mi o svém životě, to bych jinak nezažil."
Má-li Pazderník vzpomenout na svoji první velkou cestu, tak bez váhání jmenuje stáž v USA. Jako student třetího ročníku medicíny se dostal v létě 2006 na dva měsíce na Mayo Clinic v Rochesteru v Minnesotě. Nejenom že se přiučil americké medicíně, ale také navštívil místo, o kterém dlouho snil, Havaj. "Byl jsem na Waikiki Beach, potápěl se na otevřeném moři v kleci mezi žraloky, a dokonce jsme na pláži pozorovali metrové karety obrovské, jak kladou vejce."
Súdán: Utečenecké tábory mu otevřely oči
Poprvé se Michal Pazderník dostal do Súdánu v roce 2013, kdy oslovil italskou neziskovou organizaci Emergency. Ta financuje kardiochirurgickou kliniku The Salam Centre for Cardiac Surgery v Súdánu, která jako jediná zdarma na celém africkém kontinentu operuje srdce. Pět dnů v týdnu, každý den tři pacienty. "V Súdánu jsem poprvé viděl utečenecké tábory, kde se tísní 400 tisíc lidí v hliněných chatrčích. Lidé tam nemají základní zdravotní péči, děti nemají vakcíny ani běžné léky. To mi otevřelo oči a začal jsem v Česku pracovat na založení nadačního fondu," vzpomíná, jak vznikla idea projektu Africké srdce.
Dnes pomáhají členové nadace v Súdánu, Ghaně či Nepálu léčit vrozené srdeční vady u dětských pacientů a zvou africké studenty medicíny na vědecko-výzkumné stáže do IKEM. Sám Pazderník se do Súdánu rád vrací, protože mu tamní lidé přirostli k srdci.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později